Strona główna » Zróżnicowane posiłki dla kota – co podawać?

Zróżnicowane posiłki dla kota – co podawać?

by Świnoujście w sieci

Zróżnicowane posiłki dla kota – co podawać?

Sucha karma to wygodne rozwiązanie dla części opiekunów mruczków. Prawidłowa dieta pupila dla mruczka powinna jednak składać się również z mokrych pokarmów. W jakich proporcjach należy podawać kotu oba rodzaje jedzenia? Jak właściwie zadbać o jego dietę?

Czy kot może spożywać wyłącznie suchy pokarm?

Dobrej jakości suchy pokarm stanowi kompletny i zbilansowany posiłek, ponieważ dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podając mruczkowi tego typu jedzenie, nie musisz martwić się o niedobory takich składników, jak białko czy tauryna. Przy karmieniu pokarmem suchym koniecznie pamiętaj o zapewnieniu pupilowi dostępu do miski z wodą i zachęcaj go do picia. Jak to zrobić? Rozstaw miseczki z wodą w różnych miejscach w domu, wypełnij każdą z nich po brzegi, stosuj odpowiednie (niskie i szerokie) naczynia oraz ustaw je z dala od kuwety i co najmniej pół metra od miseczki z pokarmem.

Zaletą suchego pokarmu jest – poza kompletnością i zbilansowaniem – wygoda oraz długi termin przydatności do spożycia. To łatwy sposób karmienia, ponieważ wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość, wsypać do miseczki i gotowe! Dodatkowo sucha karma, dzięki swojej konsystencji, sprzyja higienie zębów mruczka.

Karmienie wyłącznie suchym pokarmem nie jest jednak optymalnym sposobem żywienia kota. Karma sucha jest ponad 4 razy bardziej kaloryczna niż mokra, co może być przyczyną przyjmowania przez zwierzę nadmiernej porcji kalorii. Dlatego zalecane menu dla kota to dieta mieszana, złożona z karm mokrych i suchych. Dzięki takiemu menu czworonóg może skorzystać z zalet obu rodzajów pożywienia.

Mokry pokarm jako podstawa żywienia

Mokry pokarm dla mruczka powinien stanowić podstawę jadłospisu. Jest mniej kaloryczny niż suchy, co sprzyja utrzymaniu zdrowej, szczupłej sylwetki. Zawiera dużą ilość wody, dzięki czemu sprzyja prawidłowemu nawodnieniu i wspiera drogi moczowe mruczka. Mokre karmy mogą okazać się pomocne również dla kotów z brakami w uzębieniu lub chorobami przyzębia, ponieważ są bardziej miękkie i łatwiejsze w pogryzieniu.

Mokre karmy Sheba można kupić w wielu aromatycznych wariantach: pasztety, mięsiste kawałki, dania w sosie czy płatki w galarecie oraz w różnych odmianach smakowych. Dzięki temu łatwo jest zaspokoić naturalną kocią potrzebę zmiany tekstury i smaku pokarmu i jednocześnie zapewnić mu zdrowe, zbilansowane posiłki.

Odpowiednia proporcja między pokarmem suchym a mokrym

Jak wspomniano, najlepsze menu dla kota to dieta mieszana. Zalecane proporcje karmy mokrej do suchej to 9:1 pod względem masy produktów (np. 190 g karmy mokrej i ok. 19 g karmy suchej w ciągu doby).

Wybierając jedzenie dla mruczka zwróć uwagę na to, by pokarmy były zbilansowane i kompletne. Połączenie pełnoporcjowych karm suchych i mokrych jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia zdrowe urozmaicenie oraz dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. 

Do menu Twojego podopiecznego możesz dodać również przysmaki, które na pewno sprawią mu przyjemność. Pamiętaj, że nie powinny one przekraczać 10% dziennej porcji kalorii. 

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

19 − 8 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW