Strona główna » Żywienie psów – najczęściej popełniane błędy

Żywienie psów – najczęściej popełniane błędy

by Świnoujście w sieci

Żywienie psów – najczęściej popełniane błędy

Dieta to jeden z kluczowych elementów, wpływających na zdrowie naszych czworonogów. Czy wiesz, jak zatem powinno wyglądać codzienne menu Twojego psa? Spójrzmy na to nieco przewrotnie – oto najczęściej popełniane błędy, trudności i najczęstsze znaki zapytania, jakie wywołuje w nas żywienie psów. Sprawdź, czy przypadkiem i Ty nie wpadasz w te pułapki!

Żywienie psów pod lupą

Prawidłowa psia dieta wspiera organizmy naszych czworonogów – odżywia je, daje energię, sprawia, że mają one siłę na codzienne harce oraz odkrywanie świata. Eksperci wskazują, że odpowiednio skomponowane żywienie psów wiąże się z dostarczaniem im każdego dnia ponad 40 różnych składników odżywczych. Co istotne, nie tylko to się liczy! Ważna jest także liczba serwowanych im posiłków, czas ich podawania oraz forma. Niestety, nie wszyscy z nas są specjalistami w tym zakresie, a przecież każdy opiekun chce dla swojego ukochanego czworonoga jak najlepiej. Sprawdź zatem, czy poniższe błędy nie zdarzają się także i Tobie!

1. Psy jedzą kości tylko w bajkach

Popularne kreskówki często powielają niebezpieczny mit – dieta psa może zawierać w sobie kości. Zdecydowanie nie! Owszem, mogą one kusić zapachem oraz smakiem, lecz jednocześnie są bardzo niebezpieczne dla psich organizmów. Kości, jako że są niezwykle twarde, mogą poważnie uszkodzić zęby psa. Zęby nie mają możliwości by się w nie zagłębić, co zwiększa ryzyko ich ukruszenia. Co więcej, odłamki kości – także tych po obróbce termicznej, jak np. kości z rosołu – potrafią być ostre niczym brzytwa, co może skutkować zranieniem psa. Jeśli zaś chodzi o trawienie, psi układ pokarmowy nie radzi sobie z kośćmi zbyt dobrze, dlatego też mogą one doprowadzić do niedrożności jelit.

2. „Jaki pan, taki pies” – nie dotyczy diety!

Silne uczucia, jakimi darzymy nasze psy, często sprawiają, że traktujemy je jak pełnoprawnych członków rodziny. Jest to cudowny sposób postrzegana naszych czworonogów, lecz nie powinniśmy w każdej sferze życia traktować naszych pupili jak ludzi, szczególnie jeżeli chodzi o żywienie. Psy mają nieco inaczej zbudowany układ trawienny oraz odmienne od nas potrzeby odżywcze. Nasze dania niech pozostaną na talerzach, a w psich miseczkach umieśćmy posiłki stworzone specjalnie z myślą o nich, jak chociażby pełnoporcjowa karma PERFECT FIT™ – eksperci wiedzą, co robią!

3. Co za dużo, to niezdrowo

Kolejnym błędem żywieniowym jest podawanie psom zbyt kalorycznych posiłków. Jest to prosta droga do otyłości, czyli przede wszystkim choroby, a nie – jak się wielu wydaje – problemu wizualnego. Pies z otyłością ma znacznie mniej energii, jest ospały, ma zwiększone ryzyko zachorowania np. na cukrzycę, nowotwory czy choroby nerek. Pojawić się mogą także zaburzenia hormonalne, a jego odporność jest osłabiona. Dbajmy więc o masę ciała naszych ulubieńców – nawet jeśli pies ma duży apetyt, nie jest to równoznaczne z tym, że ciągle musimy go karmić. Warto w tym celu wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia. Pomocne są też tabele umieszczone na etykietach karm. Jeśli jednak masz co do tego jakieś wątpliwości, nie bój się poprosić o wsparcie lekarza weterynarii.

4. Za mało też niedobrze

Żywienie psów, jak to zostało wspomniane, powinno bazować na odpowiedniej liczbie kalorii – oznacza to, że ani opisany wcześniej nadmiar nie jest dobry, ani też niedobór. Jak sprawdzić, czy pies nie ma niedowagi? Zwykle wystarcza ocena wizualna. Dotykając psa, bez żadnego nacisku wyczuwamy wówczas żebra, które są też dobrze widoczne gołym okiem. Widać też łopatki i kości miednicy. Okolice podżebrowe są zapadnięte, a masa mięśniowa znacznie uboższa niż u zwierząt, które mają masę ciała w normie. Pamiętaj, jeśli Twój pies nagle zaczął tracić masę ciała, zawsze należy skonsultować to z lekarzem weterynarii.

5. Frajda na drugim planie

Dieta psa powinna być nie tylko zbilansowana i kompletna, lecz także pyszna. Trudno jednak zaprzeczyć, że poza standardowym śniadaniem i kolacją, nasi ulubieńcy uwielbiają wszelkie przekąski oraz smaczki. My zaś uwielbiamy patrzeć na ich radość, więc nieraz dajemy się namówić ich prośbom. Owszem, jak najbardziej możemy to robić, jednak z umiarem. Psie przysmaki nie powinny przekraczać 10 proc. dziennej dawki kalorii, jakie przyjmuje nasz czworonożny przyjaciel – by było smacznie, ale przede wszystkim zdrowo!

 

Jeżeli wciąż masz wątpliwości na temat żywienia psów, np. ile karmy dla psa podawać – sprawdź dawkowanie karmy na Perfect-Fit.pl.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

11 − 8 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW