Strona główna » Świnoujście – Tak będzie wyglądała rzeźba – Przyjdź na koncert kup cegiełkę

Świnoujście – Tak będzie wyglądała rzeźba – Przyjdź na koncert kup cegiełkę

by Świnoujście w sieci

Świnoujście – Tak będzie wyglądała rzeźba – Przyjdź na koncert kup cegiełkę

Zostanie z nami na zawsze. Poręba z gitarą na polerze.

Jurek będzie siedział na polerze, oczywiście z gitarą w rękach. Tuż obok będzie drugi, pusty poler, na którym każdy będzie mógł usiąść i choć przez chwilę pobyć z Nim – człowiekiem historią i symbolem szant. Świnoujścianinem Jerzym Porębą Porębskim.

Tak będzie wyglądała rzeźba tego Wielkiego Świnoujścianina, która już w sierpniu przyszłego roku ma stanąć w naszym mieście. Będzie nietuzinkowa, tak jak nietuzinkowym człowiekiem był sam Jurek.

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, naukowiec, doktor oceanografii, rybak, żeglarz, publicysta, ale dla wielu przede wszystkim niezapomniany wykonawca i autor szant oraz piosenek morskich. Bo któż nie zna chociażby „Cztery piwka na stół”, „Gdzie ta keja”, czy „Jejku, jejku”? Nagrał w sumie ponad 100 piosenek, wydał pięć płyt.
Właśnie ruszyła zbiórka środków na wykonanie rzeźby Jurka Porębskiego. Potrzeba 80 tys. złotych.
Ambasadorem projektu jest Scena Szantowa Stara Szkutnia z Łodzi pod wezwaniem Jurka Porębskiego. W Społecznym Komitecie Budowy Postaci z Brązu Jurka Porębskiego są red. Marek Szurawski, prof. Jan Raczkowski, arch. Piotr Rogowski. Dołączył także Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. Komitet działa pod auspicjami żony artysty Heleny Porębskiej. Wykonanie pomnika zlecono wybitnemu artyście Robertowi Sobocińskiemu. Model rzeźby jest już gotowy.
– Tu w Świnoujściu wszystko się zaczęło, to stąd „wypłynąłem” na szeroki świat. Tu zaczęła się moja przygoda z morzem i moja twórczość. Świnoujście jest i zawsze będzie moim portem – powiedział kilka lat temu Jerzy Poręba Porębski.
– Przez lata to Jurek sławił nasze miasto. Był i na zawsze będzie jego symbolem, jak wiatrak na falochronie – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Teraz ten port, Jego port, chce Mu podziękować za to wszystko, co dla niego zrobił.
Wszyscy, którzy chcieliby mieć swój udział w powstaniu rzeźby Jurka Porębskiego
mogą wpłacić datek bezpośrednio na konto:

SKY & SEA konto „Poręba z brązu”: 96 1140 2004 0000 3402 8171 3211

A w najbliższą sobotę 20 listopada 2021r. w sali teatralnej MDK odbędzie koncert pamięci Jurka Porębskiego pt. Dziękuję ci Wielka Wodo”. W trakcie będzie można także kupić cegiełkę wspierającą budowę rzeźby Jurka Porębskiego (100, 500 i 1000 zł.)

Co prawda wszystkie wejściówki już się rozeszły, ale koncert będzie można obejrzeć na żywo w internecie na stronie TV Słowianin (zakładka „Na żywo”) bądź na kanale You Tube (TV Słowianin on – line).
BIK UM Świnoujście

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

5 + dwanaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW