Strona główna » Świnoujście – ZHR – Gra miejska zakończona!

Świnoujście – ZHR – Gra miejska zakończona!

by Świnoujście w sieci

Kto zbudował chlewik przy świnoujskiej Jedynce?, harcerze pływają własnym katamaranem?, kto zmienił ulice Hołdu Pruskiego na Hołdu Ruskiego? Za nami Rodzina Gra Miejska rozgrywana na ulicach Świnoujścia z okazji “75lecia”. 75. rocznica działalności harcerstwa przy SP1 w Świnoujściu i 103. rocznica niepodległości Polski została uczczona w nietypowy sposób.

Historia Harcerstwa oraz Historia Polski jest związana ze sobą już od samego początku. Już od początku swojego funkcjonowania na ziemiach polskich w latach 1909/1910, harcerstwo stało się ważnym narzędziem kształtowania wśród młodych ludzi postaw patriotycznych, narodowych i niepodległościowych. Harcerzy i skautów odnajdziemy wśród żołnierzy Legionów, w szeregach Błękitnej Armii, wśród wielkopolskich i śląskich powstańców, bohaterskich Obrońców Lwowa czy też uczestników wojny polsko-bolszewickiej. W odrodzonej Rzeczypospolitej, czynnie angażowali się w działania na rzecz obrony praw mniejszości polskiej poza granicami kraju, czego wymownym przykładem może być m.in. ich aktywność w ramach Związku Polaków w Niemczech w Szczecinie. Nie zabrakło też harcerzy na pierwszej linii działań zbrojnych we wrześniu 1939 roku, a także w działalności konspiracyjnej wymierzonej w okupantów.

Niejednokrotnie, wierni Polsce i zasadom ruchu harcerskiego, harcerze Szarych Szeregów, harcerki “Bądź Gotów” i Hufców Polskich walcząc w obronie ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. Po 1945 roku zaangażowali się aktywnie i zaistnieli w Świnoujściu podejmowali w działania przeciwko narzuconej społeczeństwu polskiemu komunistycznej władzy. Uderzenie komunistów w ruch harcerski, a w konsekwencji rozwiązanie w 1949 r. ZHP, nie stanowiło bynajmniej kresu niepodległościowej działalności harcerskiej na ziemiach polskich. Fenomenem jest istnienie kilkuset lokalnych antykomunistycznych organizacji harcerskich na przełomie lat 80-tych XX wieku. Tym samym warto było to poznać – jak to było na naszej wyspie.

Stawiło się 20 patroli rodzinnych, które wyruszyły na grę. O wygranej decydowały nie tylko uzyskane punkty ale i czas ich wykonania. Rozgrywka w mieście rozpoczęła się w czwartek po uroczystościach miejskich. Gracze, ruszyli z mobilną nawigacją na spacer po miejscach związanych z historią harcerstwa. Gra polegała na wykonywaniu zadań ujawnianych w danej lokalizacji, takich jak wykonanie zdjęcia czy udzielenia odpowiedzi na pytania. W grze wzięło udział ponad 60 osób. W rywalizacji najlepsza okazała się grupa o kryptonimie Piotr. W związku z pozytywnym odbiorem gry planujemy kolejne edycje być może o innej tematyce. Nagrody dla uczestników zapewnił Urząd Miasta w ramach zadania publicznego pod tytułem „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej w 2021 roku”.

Pozdrawiamy – Czuwaj!
III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

18 − czternaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW