Strona główna » Świnoujście – Powstanie pomnik Jerzego Porębskiego.

Świnoujście – Powstanie pomnik Jerzego Porębskiego.

by Świnoujście w sieci

„Dziękuję ci Wielka Wodo” – wyjątkowy cel, wyjątkowy koncert pamięci Jurka Porębskiego.

Koncert będzie przypomnieniem wybranych piosenek wyjątkowego barda ze Świnoujścia, które układających się w muzyczną opowieść o prawdzie naszego losu, zrodzonej w morzu i wśród ludzi morza. Żeby żyć mądrzej, ładniej i z uśmiechem. 1,5 – godzinny koncert wypełniają również wspomnienia o „Porębie” jako muzyku, kompozytorze, człowieku morza, naukowcu, poecie i przyjacielu. Grają i śpiewają grupa The Nierobbers, Ryszard Muzaj i Marek Szurawski. Słowo wiążące Marek Szurawski.

Podczas koncertu będzie możliwość zakupu cegiełki wspierającej budowę pomnika – „Poręby” z brązu, który „zasiądzie” na Placu Rybaka w Świnoujściu już w sierpniu 2022 roku.

Ambasadorem projektu jest Scena Szantowa Stara Szkutnia pod wezwaniem Jurka Porębskiego w Łodzi. Autorem pomnika jest Robert Sobociński.

Cegiełkę można również zakupić na stronie: https://staraszkutnia.pl/cegielka/

20.11.2021, godz. 18.00 Sala Teatralna ul. Matejki 11,

Obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w Kasie MDK od 8.11.2021, w godz. 8.00 – 15.00

Ilość miejsc ograniczona!

Jerzy Porębski, zawarł w swoich piosenkach i balladach morskich (w czym był Mistrzem) odkrywane na nowo prawdy o naszym ludzkim losie, tu na lądzie. Patrzył nań przez pryzmat morza – ściślej własnych doświadczeń i obserwacji życia i pracowitego trudu na pokładzie, wśród ludzi Mu podobnych – marynarzy i rybaków.

Jerzy Poręba Porębski (fot. Hotel&Spa trzy Wyspy)

Ten los, upleciony ze smutków i radości, wzlotów, zagubień, zachwytów i rozczarowań,
w którym jest i „wygrana i wielki pech, dobro i zło”, Jerzy kwitował czasem z gorzkim uśmiechem, ale zawsze z krzepiącą wiarą w pomyślną odmianę. Skłaniając do myślenia i dając rozrywkę.
Przypomnienie tych myśli, rozważań o morzu, ludziach i okrętach człowieka morza, naukowca, muzyka, kompozytora, poety i przyjaciela to główna idea koncertu, z którego – mamy nadzieję – wyjdą Państwo z pogodną, uśmiechniętą zadumą nad światem, sobą i życiem.
I z nowym zapałem do tego życia.

Bo warto.

Jurek na pewno by przytaknął.

Niech to spotkanie z piosenkami Jerzego Porębskiego będzie rodzajem Jego „ostatniego wykładu” – skupionym jak w soczewce przesłaniem – konstatacją, że „szczęście to miłość, przyjaźń, praca, którą się kocha i żeby o coś w życiu chodziło”. I może jeszcze (jak by to dopowiedział Julian Tuwim) „żeby żyć tak, aby znajomym zrobiło się nudno, gdy umrzesz…”
O czym będą mówić i śpiewać z przekonaniem wykonawcy: grupa the Nierobbers, Ryszard Muzaj i Marek Szurawski.

Ze słowem wiążącym i na kanwie takich piosenek, jak m.in.: Popłynęli koledzy, Tango Zejmana, Keja, Najdroższy śledź, Stary burtowiec, Cztery piwka, Marynarski los, Jejku, jejku!, Grytviken, Szara muszelka, Kochanie, Portowa tawerna, Barmanka z Vancouver, Dziewczyny z St. Pierre
i z St. Johns, Czarodziejska wędka, Gdzieś tam…

Marek Szurawski

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

4 + 14 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW