Tragiczny wypadek w OT Port Świnoujście

W czwartkowy wieczór podczas rozładunku statku w OT Port Świnoujście doszło do tragicznego w skutkach wypadku

04.11.2021 r. o godz. 22:21 z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego do Stanowiska Kierowania w Świnoujściu wpłynęła informacja o wypadku na terenie OT Port Świnoujście. Wynikało z niej, że spadła kabina suwnicy wraz z znajdującym się w niej operatorem, i że nie ma z nim kontaktu. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG 2 i jeden z WSP Ognica. Po dojeździe na miejsce potwierdzono informację, że kabina wraz z operatorem spadła na podniesioną pokrywę luku ładowni statku. Ze względu na bardzo silny wiatr (25 – 30 m/s) rozstawienie drabiny mechanicznej SD40 okazało się niemożliwe. Równocześnie podjęto próbę dotarcia do poszkodowanego z podestu na pylonie dźwigu pokładowego, co również okazało się niemożliwe. Pozwoliło to jednak na stwierdzenie wzrokowe z odległości kilku metrów, że u poszkodowanego wystąpił masywny uraz ciała w postaci zmiażdżenia klatki piersiowej. Stwierdzono także niestabilność kabiny suwnicy spoczywającej na niewielkiej powierzchni, na którą napierały dodatkowo naprężone liny załadowanego rudą żelaza czerpaka o wadze około 20 ton. Dalsze działania ukierunkowano na zabezpieczenie niestabilnej kabiny suwnicy, jej usunięcie i ewakuację poszkodowanego technikami alpinistycznymi. W tym celu zadysponowano do zdarzenia Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego „Pająk” z JRG nr 3 ze Szczecina, która przybyła na miejsce tuż po północy. Ekstremalne warunki pogodowe i brak stabilności kabiny suwnicy uniemożliwiły jednak dalsze działania. Zadysponowany na miejsce z JRG 1 w Koszalinie, największy w PSP województwa zachodniopomorskiego ciężki żuraw ratowniczy okazał się niewystarczający – zabrakło kilku metrów zasięgu.

Zdjęcia: bryg. Tomasz Wojciechowski

W związku z tym na miejsce zdarzenia przybył żuraw samojezdny o udźwigu 90 ton i wysięgu 50 metrów z Portu Wojennego Świnoujście. W godzinach porannych po ustabilizowaniu warunków pogodowych możliwe było kontynuowanie działań. Dalsze czynności dokonywane w obecności prokuratora ze względu na bezpieczeństwo musiały zostać podjęte we właściwej kolejności i objęły:

– ustabilizowanie kabiny suwnicy poprzez podwieszenie jej na haku żurawia (zaczepienie zawiesi przez ratowników wysokościowych);

– zabezpieczenie poszkodowanego;

– odprężenie lin stalowych czerpaka napierających na konstrukcję kabiny poprzez jego opróżnienie, opuszczenie na dno ładowni oraz przemieszczenie wózka suwnicy (czynności te wykonali pracownicy OT Port ręcznie, gdyż sterowanie elektryczne zostało zniszczone podczas upadku kabiny);

– wykonanie dostępu do poszkodowanego poprzez uniesienie kabiny i przemieszczenie jej na nabrzeże przy pomocy żurawia;

– ewakuację poszkodowanego technikami alpinistycznymi na pokład, a następnie trapem na nabrzeże.

W trakcie działań dokonywano kilkukrotnej podmiany ratowników a czas interwencji wyniósł prawie 19 godzin. W działaniach zaangażowanych było łącznie 32 strażaków, w tym Grupa Operacyjna Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Opracowanie: bryg. Tomasz Wojciechowski, KM PSP w Świnoujściu

Zdjęcia: bryg. Tomasz Wojciechowski

Straż Pożarna Świnoujście

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News