Strona główna Lokalne Jak napisać pozew rozwodowy?

Jak napisać pozew rozwodowy?

Jak napisać pozew rozwodowy?

Rozwód to zawsze przykra i trudna sytuacja. Decydując się na ostateczne zakończenie relacji, trzeba mieć na uwadze, że teraz to sąd będzie decydował o tym, jak potoczą się losy małżonków. Zanim jednak dojdzie do rozprawy rozwodowej, trzeba napisać pozew.

Czy warto oczekiwać od sądu orzekania o winie?

Zgodnie z polskim prawem sąd podczas rozwodu musi ustalić, z czyjej winy doszło do zupełnego rozkładu pożycia małżonków. W przypadku gdy skład sędziowski uznał, że obie strony są winne rozstania, nieistotne będzie to w jakim stopniu. Natomiast jeśli rozpad pożycia nastąpił wyłącznie z winy jednej strony, to druga może na tym skorzystać.

Sąd na osobę odpowiedzialną za rozwód może nałożyć obowiązek alimentacyjny na współmałżonka. Taka sytuacja ma miejsce głównie wtedy, kiedy stronie niewinnej znacznie pogorszy się sytuacja finansowa po rozwodzie. Jeśli nie pojawią się jakieś fakty wskazujące na to, by okres wypłacania alimentów został wydłużony, to trwa on 5 lat.

Sąd nie orzeka, z czyjej winy doszło do rozwodu, tylko wtedy, kiedy strony postępowania zgodnie wnoszą, że tego nie oczekują.

Należy także wiedzieć, że określenie winy przez sąd nie ma wpływu na podział majątku, czy ustalenie opieki nad dziećmi. Te sprawy regulowane są już po wyroku rozwodowym w innych postępowaniach.

Jakie dokumenty należy przygotować przed złożeniem wniosku o rozwód?

Zanim pozew rozwodowy trafi do sądu, warto przygotować dokumenty, które na pewno będą potrzebne. W przypadku ich niezałączenia będzie to trzeba zrobić w późniejszym czasie, co spowoduje opóźnienie rozprawy.

 

Najważniejszy jest oczywiście odpis aktu małżeństwa. W następnej kolejności należy przedłożyć odpisy aktów urodzenia dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Potrzebne będzie również zaświadczenie o zarobkach z ostatnich trzech miesięcy.

 

Jeżeli powód (osoba składająca pozew) będzie oczekiwał, że sąd obarczy winą za rozwód drugą stronę, do pozwu musi dołączyć dowody potwierdzające. W zależności od tego, co ostatecznie powoda skłoniło do złożenia wniosku, mogą to być zdjęcia, dokumenty, zaświadczenia lekarskie lub rachunki. Lepiej jest unikać przedstawiania dowodów za pomocą nagrań wideo, ponieważ sąd może ich nie zaakceptować.

Przygotowanie pozwu o rozwód

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów trzeba przejść do przygotowania pozwu o rozwód – https://kancelariaea.pl/rozwod-i-separacja/. Można napisać go samemu, inspirując się gotowymi wzorami, które są dostępne w Internecie. Jeżeli jednak powód jest przekonany, że sobie nie poradzi, powinien skorzystać z pomocy prawnika. Dzięki temu będzie miał pewność, że wniosek zostanie sporządzony profesjonalnie i niczego w nim nie zabraknie.

 

W pozwie rozwodowym obowiązkowo należy umieścić:

  1. Datę złożenia wniosku.
  2. Adres właściwego sądu, czyli sąd okręgowy, na którego obszarze ostatnio zamieszkiwali małżonkowie lub aktualnie zamieszkuje jedno z nich.
  3. Imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania i numer pesel powoda.
  4. Imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania i numer Pesel strony pozwanej (strona przeciwna powodowi).
  5. W tytule pozwu trzeba wyraźnie zaznaczyć, czy ma zostać orzeczona wina jednej ze stron.
  6. Wskazanie oczekiwań. To jeden z najistotniejszych punktów dla powoda. Tutaj powinien zamieścić informację o tym, jak według niego powinien być rozpatrzony pozew. Może on wnioskować np. o nierozpatrywanie spraw majątkowych lub niewdrażanie metod na ratowanie małżeństwa.
  7. Podanie powodu, dlaczego doszło do rozwodu i zamieszczenie stosownych dowodów, które potwierdzą sensowność wniosku.
  8. Imiona i nazwiska świadków, którzy mają zeznawać w sprawie.
  9. Wskazanie czy podjęte były próby naprawienia relacji, jeśli tak należy opisać jakie. Natomiast jeśli takie próby nie były podejmowane, to trzeba napisać, dlaczego tak się stało.
  10. Podpis powoda lub prawnika go reprezentującego.

Dokumenty oraz wniosek można złożyć osobiście w sądzie lub wysłać je przesyłką potwierdzającą nadanie. Pozew musi zostać złożony w dwóch egzemplarzach i mieć formę pisemną.


Exit mobile version
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Ii8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2xkQTdBWFhVYWtjP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
Zdjęcia ślubne nie muszą być nudne
PGlmcmFtZSBzcmM9Ii8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL2xpa2Vib3gucGhwP2hyZWY9aHR0cCUzQSUyRiUyRnd3dy5mYWNlYm9vay5jb20lMkZlc3dpbm91anNjaWUmd2lkdGg9NzYwJmhlaWdodD0yNTgmY29sb3JzY2hlbWU9bGlnaHQmc2hvd19mYWNlcz10cnVlJmhlYWRlcj1mYWxzZSZzdHJlYW09ZmFsc2Umc2hvd19ib3JkZXI9dHJ1ZSZhcHBJZD0xODgwMjkyMTEzOTUyOTMiIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBzdHlsZT0iYm9yZGVyOm5vbmU7IG92ZXJmbG93OmhpZGRlbjsgd2lkdGg6NzYwcHg7IGhlaWdodDoyNThweDsiIGFsbG93VHJhbnNwYXJlbmN5PSJ0cnVlIj48L2lmcmFtZT4=
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2xkQTdBWFhVYWtjP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL3BhZ2UucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGZXN3aW5vdWpzY2llJTJGJnRhYnMmd2lkdGg9NTAwJmhlaWdodD0yMTQmc21hbGxfaGVhZGVyPWZhbHNlJmFkYXB0X2NvbnRhaW5lcl93aWR0aD10cnVlJmhpZGVfY292ZXI9ZmFsc2Umc2hvd19mYWNlcGlsZT10cnVlJmFwcElkPTIxOTA2NzMwMTQ3NTI4NiIgd2lkdGg9IjUwMCIgaGVpZ2h0PSIyMTQiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6bm9uZTtvdmVyZmxvdzpoaWRkZW4iIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd1RyYW5zcGFyZW5jeT0idHJ1ZSI+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vaW1wcGwudHJhZGVkb3VibGVyLmNvbS9pbXA/dHlwZShpZnJhbWUpcG9wKG92ZXIpcG9vbCg1MzgxNTEpYSgxNDY3MjIxKSIgd2lkdGg9IjAiIGhlaWdodD0iMCI+PC9pZnJhbWU+