Ostatnia prosta – Wytrzymajcie dwa tygodnie – Jak będą szczepionki wrócimy do normalności a tymczasem ;

Włochy: rośnie liczba zakażeń wśród medyków, zaszczepionych zimą

We Włoszech rośnie liczba przypadków zakażen koronawirusem wśród pracowników służby zdrowia, którzy zaszczepili się przeciwko Covid-19 ponad 8 miesięcy temu. Za prawdopodobny scenariusz uważa się podanie trzeciej dawki wszystkim, nie tylko grupom większego ryzyka.
Dziennik „Corriere della Sera” przytacza we wtorek najnowsze dane krajowego Instytutu Służby Zdrowia, zgodnie z którymi zakażeni koronawirusem lekarze i personel pielęgniarski oraz inne osoby pracujące w placówkach służby zdrowia stanowią obecnie 3,6 procent wszystkich zainfekowanych. W ciągu ostatniego miesiąca takich przypadków było ponad 1400. To osoby, które w większości zaszczepiły się na początku roku.

Jak dodaje gazeta, ten sygnał powinien nakłonić do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki tych, którzy zaszczepili się na początku kampanii zimą i pracują w miejscach, gdzie występuje wyższe ryzyko zakażenia.

W artykule podaje się przykład 53-letniego ordynatora kardiochirurgii z Turynu, u którego wykryto zakażenie 8 miesięcy po przyjęciu przez niego drugiej dawki preparatu. Infekcję przeszedł dość łagodnie mając przez dwie doby typowe objawy grypowe, ale bez gorączki. Po 17 dniach test dał negatywny wynik.

„Gdybym nie był zaszczepiony, byłoby gorzej”- stwierdził doktor Paolo Centofanti.

We Włoszech po dwóch dawkach szczepionki jest ponad 82 procent ludności. Obecnie trwa podawanie trzeciej dawki osobom o obniżonej odporności, ludziom starszym i pracownikom służby zdrowia.

Gazeta przytacza słowa szefa Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro, który powiedział, że podanie trzeciej dawki wszystkim, nie tylko wybranym grupom ludności, jest „prawdopodobnym scenariuszem”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News