Czy krem do twarzy należy zmieniać co jakiś czas?

Czy krem do twarzy należy zmieniać co jakiś czas?

 

Krem do twarzy to dla wielu z nas absolutnie podstawowy kosmetyk, co nie jest niczym dziwnym – bez względu na to, jaki posiadamy typ cery, to właśnie za sprawą odpowiedniego produktu jesteśmy w stanie utrzymać ją w nienagannym stanie. Odnalezienie kremu do twarzy, który rzeczywiście spełnia nasze wymagania, może być czasochłonne, jednak zdecydowanie warto słuchać potrzeb swojej skóry. Jednocześnie mówi się o tym, że kosmetyki należy regularnie zmieniać, ponieważ cera się przyzwyczaja i efekty nie są już tak powalające. Czy to prawda?

 

Czy można używać tego samego kremu do twarzy przez cały czas?

Choć nie da się ukryć, że półki w drogeriach wprost uginają się od nowości, dzięki czemu mamy szeroki wybór, chcąc kupić dobry krem do twarzy, to jednak większość osób ma spory problem z podjęciem decyzji. Mimo że możemy wyróżnić podstawowe typy cery – normalną, mieszaną, tłustą i suchą – to w gruncie rzeczy każda skóra jest inna, wobec czego potrzeba czasem metody prób i błędów, by odnaleźć idealny kosmetyk. W momencie, kiedy krem faktycznie przynosi takie rezultaty, jakich oczekiwaliśmy, staje się naszym ulubieńcem i trudno nam się z nim rozstać.

 

Wydawać by się mogło, że nasza pielęgnacja jest kompletna, ale… co z twierdzeniem, że krem do twarzy powinien być systematycznie zmieniany na inny, ponieważ nasza skóra przyzwyczaja się do jego działania i nie reaguje już w odpowiedni sposób? W rzeczywistości jest to zwykły mit. To, że nasz krem przestał dawać tak spektakularne efekty, nie wynika z tego, że cera uodporniła się na zawarte w nim składniki aktywne. Skoro produkt został właściwie dopasowany, to znaczy, że działa w taki sposób, w jaki oczekiwaliśmy i poprawił kondycję skóry. Tym samym jego regularne stosowanie pozwala ten stan utrzymać, a różnica nie jest już aż tak widoczna, jako że wciąż dostarczamy cerze niezbędnych właściwości odżywczych.

 

Jeśli zatem zakupiony niedawno krem do twarzy to dla Ciebie strzał w dziesiątkę, jak najbardziej możesz uczynić z niego kluczowy i stały element swojej rutyny pielęgnacyjnej. Zmianę takiego kosmetyku warto jednak rozważyć z nieco innych względów.

 

Kiedy warto zmienić krem do twarzy?

Oczywiście w powyższym pytaniu nie chodzi o sytuacje, w których nowo zakupiony krem okazał się drażniący dla naszej skóry bądź też zupełnie nie spełnił naszych oczekiwań. Jeśli jego aplikacja powoduje podrażnienia i inne objawy alergii bądź też minął już dłuższy czas, a wygląd cery się nie poprawił, zdecydowanie należy poszukać lepszej alternatywy. Niemniej warto pamiętać, że jeden produkt może nie sprawdzać się przez cały rok, a tym bardziej przez wiele lat.

 

Dlaczego tak się dzieje? Potrzeby naszej skóry po prostu się zmieniają, szczególnie z wiekiem. Pamiętajmy o tym, że wraz z przekroczeniem 25. roku życia procesy starzenia przyspieszają, a ilość naturalnego kolagenu i kwasu hialuronowego w organizmie spada. W związku z tym pielęgnacja powinna skupić się na tym, by uzupełnić te niedobory i zapobiec powstawaniu oraz pogłębianiu się zmarszczek. Ponadto cera reaguje również na warunki atmosferyczne związane z porami roku. Wahania temperatur, mróz, ostre słońce czy wiatr wpływają bezpośrednio na stan naszej skóry, w związku z czym, w zależności od panującej aury, może ona potrzebować nieco innych składników czy konsystencji.

 

Jak dobrać krem do twarzy w zależności od pory roku?

Trudno jednoznacznie określić, jaki krem do twarzy sprawdzi się na zimę, lato czy wiosnę, jako że to również jest uzależnione od indywidualnych potrzeb i preferencji. Niemniej w okresie jesienno-zimowym skóra często ulega przesuszeniu na skutek niskich temperatur i mrozu, wobec czego może potrzebować dodatkowej dawki nawilżenia i ochrony przed zimnem, np. w postaci produktów zawierających glicerynę i masło shea.

 

Latem z kolei lepiej sprawdzają się produkty o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji, koniecznie z filtrem SPF (który należy używać przez cały rok, jednak w czasie słonecznych miesięcy jest podwójnie ważny). Wśród składników naszymi sprzymierzeńcami mogą być chociażby aloes czy ekstrakt z dzikiej róży, które dodatkowo działają kojąco.

 

Related posts

Jak napisać pozew rozwodowy?

Parki krajobrazowe w Borach Tucholskich

Meble kuchenne