Strona główna » „MIĘDZYZDROJE – MORZE ZIELENI”

„MIĘDZYZDROJE – MORZE ZIELENI”

by Świnoujście w sieci

KONFERENCJA PRASOWA – NA ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „MIĘDZYZDROJE – MORZE ZIELENI”

17 września b.r. w sali teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury odbyła się konferencja prasowa związana z zakończeniem projektu inwestycyjnego pn.„Międzyzdroje –Morze Zieleni”.
Projekt „Międzyzdroje –Morze Zieleni” realizowany był w latach 2016 – 2021. Zakładał stworzenie atrakcyjnych, zielonych terenów w mieście i ich zagospodarowanie. W 2016r. projekt został przygotowany i opracowany przez firmę Najda Consulting, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, działanie 2.5. Poprawa jakości środowiska miejskiego pn.: „Zagospodarowanie terenów zieleni w Międzyzdrojach”. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 5 142 338,16 zł, a jego całkowita wartość wyniosła 10 957 281 zł. Jak wspominał podczas konferencji Andrzej Najda „ liczył się czas, bo w bardzo krótkim terminie musieliśmy złożyć szereg dokumentów do wniosku. Dużym utrudnieniem był wymóg projektu tj. 8 ha terenu do zagospodarowania zielenią”.
Stąd w międzyzdrojskim projekcie znalazły się tereny, które nie stanowiły jednej przestrzeni parkowej, lecz znajdowały się w różnych lokalizacjach w obrębie granic miasta. Tereny, które zostały objęte projektem to łącznie 8,8053 ha, zostały podzielone na 8 obszarów: Zielona Brama, Plac Przyrodniczy, Park Rzeźb, Park Leśny, Park Zdrojowy, Plac Gwiazd, Park Aktywności i Park Popołudniowy. Obecna na konferencji architekt projektu Katarzyna Chmielewska z pracowni „Górski – Chmielewska –Architekci” przedstawiała ogólną koncepcję projektowanych parków, wskazując na indywidualny charakter każdego z nich oraz ich związki z morzem. Podczas przedstawionej prezentacji ukazano retrospekcję zagospodarowanych terenów: przed i po ich realizacji. W projektowaniu „Morza Zieleni” udział wzięło aż 30 – tu projektantów, nasadzono łącznie 300 drzew, około 20 000 krzewów i ponad 85 000 bylin, traw i roślin cebulowych. Powstały nowe ciągi piesze, elementy małej architektury i nowe miejsca rekreacji przeznaczone dla młodszych i starszych użytkowników parków. Głównym wykonawcą projektu była firma „Gorbud” s.c. ze Świdwina, którą na konferencji reprezentował Prezes Kamil Skoczny. Z prawdziwym wzruszeniem w głosie prezes Skoczny dziękował za 1,5 roku współpracy przy realizowanym projekcie. Szczególne słowa podziękowania kierował na ręce Burmistrza Międzyzdrojów i pracownika Referatu Inwestycji odpowiedzialnego merytorycznie za projekt Pani Kornelii Litrze. Jak podsumował Burmistrz Mateusz Bobek: cieszę się, że taki projekt powstał i widzę potrzebę by w międzyzdrojskiej przestrzeni było dużo stref zielonych, stref relaksu. Dlatego będziemy starali się w przyszłych latach kontynuować takie działania. Myślę, że uda nam się zagospodarować kolejne obszary jak np. teren przed Biblioteką (ul Kolejowa – Norwida), czy teren przy Międzynarodowym Domu Kultury (górka przy parkingu) oraz przestrzeń przy nowo powstałym Centrum Administracyjno – Kulturalnym. W planach mamy również dalsze urządzenie Parku Ekologicznego, który znajduje się w części promenady zachodniej, pomiędzy ul. Spokojną i Cichą ( pomiędzy Parkiem Aktywności i Parkiem Popołudniowym ). Dotychczas zamontowaliśmy tam nowe urządzenia, nową siłownię. Liczymy również na możliwość realizacji kładki po koronach wydm w części wschodniej promenady. Tak więc, zapraszamy! Morze zieleni i przygody – tylko u NAS!

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dziewięć − 9 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW