Strona główna » Świnoujście – Marynarka Wojenna – Certyfikacja PKW Morze Północne

Świnoujście – Marynarka Wojenna – Certyfikacja PKW Morze Północne

by Świnoujście w sieci

Certyfikacja PKW Morze Północne

Dowodzenie działalnością okrętów grupy przeciwminowej, obrona przed zagrożeniami asymetrycznymi, współpraca ze śmigłowcem z Brygady Lotnictwa MW w tym ewakuacja medyczna poszkodowanego członka załogi, uzupełnianie zapasów na morzu – to tylko niektóre z zadań z którymi musiały się zmierzyć w środę, 8 września, załogi okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz dowodzący nimi przyszły sztab PKW Morze Północne w ramach morskiej części narodowej certyfikacji.

Jesteś żołnierzem – jesteś przymuszany do szczepień – skontaktuj się z Panią Poseł Anną Marią Siarkowską

Przez trzy dni, od wtorku do czwartku (7 – 9 września), przeprowadzono jeden z ostatnich etapów formowania PKW Morze Północne – narodową certyfikację, podczas której sprawdzano i oceniano przygotowanie przyszłego dowódcy i jego sztabu. Już od początku października przez najbliższe kilka miesięcy polscy oficerowie i podoficerowie będą kierowali działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1), a dowódcą całego zespołu zostanie komandor porucznik Michał Dziugan. Po raz czwarty w historii oficer Polskiej Marynarki Wojennej dowodzić będzie międzynarodowym zespołem okrętów składającym się głównie z jednostek walki minowej m.in. z Belgii, Holandii, Łotwy, Niemiec i Norwegii. Sztab zespołu utworzą oficerowie i podoficerowie wytypowani z Dowództwa 8.FOW oraz 12. i 13. Dywizjonu Trałowców, a także 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych.

W części praktycznej certyfikacji na wodach Zatoki Pomorskiej pod czujnym okiem specjalistów z Dowództwa Operacyjnego oraz Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego przyszła obsada PKW Morze Północne mierzyła się z zadaniem dowodzenia Okrętową Grupą Zadaniową złożoną z okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Sztab zaokrętowany na burcie okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wyszedł na morze wraz z grupą trałowców. Specjaliści z DO RSZ i COM-DKM sprawdzali jak praktycznie funkcjonuje przyszły sztab NATO-wskiego zespołu. Ćwiczono elementy związane z dowodzeniem grupą okrętów przeciwminowych, jak również sposób postępowania w potencjalnych sytuacjach kryzysowych. Sprawdzeniu podlegały między innymi takie elementy jak: kierowanie operacją przeciwminową, planowanie i koordynacja akcji udzielania pomocy jednostce, która uległa awarii, prowadzenie działań poszukiwania i ratowania życia na morzu, walka z pożarem oraz przebiciem kadłuba na jednostce zespołu, jak również zaopatrywanie okrętów zespołu.

***

Komandor porucznik Michał Dziugan będzie czwartym w historii oficerem Polskiej Marynarki Wojennej, któremu powierzono dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO, natomiast pierwszy raz w historii będzie się to odbywało z niemieckiego okrętu – FGS Elbe. Przez cały 2010 r. zespołem okrętów SNMCMG-1 kierował polski sztab, a dowódcą zespołu był komandor porucznik Krzysztof Rybak. Trzy lata później, w 2013 roku ponownie Polacy sformowali dowodzący sztab, a na czele zespołu stanął komandor porucznik Piotr Sikora. W 2017 roku Marynarka Wojenna RP po raz pierwszy w historii skierowała polski okręt do służby w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 operującym na południowych akwenach Europy m.in. na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Dowódcą PKW Czernicki 2017 i jednocześnie pierwszym polskim oficerem, któremu powierzono dowodzenie SNMCMG-2 został komandor porucznik Aleksander Urbanowicz.

Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem “Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Polska Marynarka Wojenna od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów okrętów sojuszu. Okręty 8. Flotylli Obrony wybrzeża, przede wszystkim niszczyciele min z 13. Dywizjonu Trałowców od 2002 roku do 2015 roku cyklicznie wchodziły w skład SNMCMG-1, natomiast Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał X. CZERNICKI z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych trzykrotnie był jednostką flagową SNMCMG-1 (w 2010, 2011 i 2013 roku) oraz przez połowę 2017 roku pełnił funkcję okrętu flagowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.

 

Marynarka Wojenna 8 FOW

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dziewięć − pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW