Strona główna » Świnoujście – Ukryta wystawa wychodków w Świnoujściu – odkryj ją sam!

Świnoujście – Ukryta wystawa wychodków w Świnoujściu – odkryj ją sam!

by Świnoujście w sieci

Ukryta wystawa wychodków w Świnoujściu – odkryj ją sam!

Kto poczuł potrzebę skorzystania z toalety w pobliżu plaży mógł napotkać nietypowe zdjęcia powieszone w kabinach. Przedstawiają one relikty przeszłości, czyli tzw. wychodki. Jest to projekt artystki Magdaleny Klyty. Studentka Akademii Sztuki w Szczecinie na co dzień zajmuje się tematyką wsi. Swoją dokumentację wiejskich wychodków pokazała w oryginalny sposób.

Zdjęcie wraz z kodem QR przekierowującym na Instagrama poświęconego projektowi @wybierzwychodek można znaleźć nie tylko w niektórych toaletach przy plaży czy w parku, ale także w kawiarni El Papa – Cafe Hemingway czy w Barze Letnim Hamaki.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy artystka postanowiła zaprezentować swój projekt w nietypowym miejscu. Po raz pierwszy widzowie mieli szansę zobaczyć dokumentację w trakcie Miesiąca Fotografii w Krakowie, gdzie zostały one włączone w skład wystawy w opuszczonym budynku szpitala i zawisły oczywiście w toalecie.

W skład cyklu wychodków wchodzi kilkanaście zewnętrznych toalet, sfotografowanych w ten sam sposób, żeby jak najlepiej oddać wnętrze i otoczenie. Założeniem projektu było uchwycenie ostatnich znamion rolniczego charakteru społeczeństw wiejskich. Ta tradycyjna „wiejskość” zastępowana jest przez nowoczesne rolnictwo XXI wieku oraz gwałtowne zmiany społeczne zachodzące w małych miejscowościach.

Wychodki na podwórku były stawiane dla większej wygody pracy we własnym gospodarstwie i wydają się być ostatnim wspomnieniem czasów powojennych, w których wszystkie produkty spożywcze starano się pozyskiwać samemu. Obecnie znajdują się one w najbardziej schowanej, najmniej uczęszczanej części podwórza. Ich pierwotna funkcja często zanika – stają się schowkami na niepotrzebne narzędzia, pojemniki etc.

Osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym projektem pod linkiem https://www.instagram.com/wybierzwychodek/ oraz na wystawę, w której autorka uczestniczy w ramach Festiwalu Fama w Świnoujściu. Wernisaż odbył się w piątek, 27 sierpnia, jednak fotografie można oglądać przez cały najbliższy tydzień w Galerii Miejsce Sztuki 44.

Magdalena Klyta

Bramownice w Świnoujście - Miasto usuwa dzikie koczowiska z parkingów przy plaży


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

17 − szesnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.