SZEPTY LUDOJADA

Pokaz filmów krótkometrażowych, przestrzenna instalacja artystyczna, rozmowy o literaturze i oczywiście muzyka, muzyka i jeszcze raz muzyka. Famy dzień czwarty to imponująca dawka sztuki, powodująca silne uzależnienie. Antidotum nie istnieje, gdyż jest to uzależnienie ze wszech miar pozytywne i pożądane. Uwaga! Popołudniowe koncerty zostały przeniesione z Promenady Zdrowia do Sali teatralnej MDK Świnoujście.
Zaczynamy od pokazu filmów konkursowych sekcji sztuk wizualnych. Zaprezentujemy cztery krótkometrażowe filmy: „Pamiątka z widzenia” Aleksandry Skorupy, absolwentki Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej AST, „Tu nie ma wody” Rozali Jaz, absolwentki fotografii Akademii Sztuki w Szczecinie. Karolina Monwid-Olechnowicz, studentka IV roku Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego pokaże „Florę”, a Weronika Siemińska „Maź”. Wszystkie projekcje odbędą się w Cafe El Papa Hemingway, start o godzinie 15.30.
Kolejnym gościem Krzysztofa Lichtblaua w ramach cyklu Miejsca Literatury będzie Dionisios Sturis, a przedmiotem rozmowy książki „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji” oraz „Kalimera. Grecka kuchnia radości”. W pierwszej z nich autor opowiada intymną, bolesną, a zarazem uniwersalną historię o dojrzewaniu i konstruowaniu własnej tożsamości, i o tym, co znaczy być Grekiem, być Polakiem, lub w ogóle – mieć pochodzenie. Na kartach drugiej odkrywa sekrety najlepszych greckich potraw w barwnej opowieści o kraju, w którym się urodził. Na spotkanie zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej ms44 o godzinie 16.30.

Przenosimy się do Sali teatralnej MDK Świnoujście, gdzie czekać będzie na Państwa dwudaniowa muzyczna uczta. Przepyszne danie pierwsze to koncert specjalny Wild Whispers. To projekt muzyczny Karoliny Micor oraz Małgorzaty Janek łączący w sobie etno-słowiański, jazzujący soul w błyskotliwych aranżacjach. Ich muzyka to bukiet smaków wyrafinowanego musu z soczystych i słodkich jabłek obsypanych ziarnami gorzkiego kakaowca. Pachnie ziołami, ale da się też wyczuć woń rytualnych świec i kadzideł. Początek o 17.30.

O godzinie 18.30 podamy muzyczne danie drugie – Róża. To zespół Małgorzaty Penkalli, Szymona Lechowicza i Kamila Hordyńca, twórców znanych z grup Enchanted Hunters, Sorja Morja, Wilga, a także warszawskiego kolektywu Polonia Disco. Grają chwytliwy alternatywny pop, czerpiący z wielu pozornie sprzecznych gatunków muzyki rozrywkowej, post punk, r&b, synth pop, dub i emo.
Kolejne wydarzenie to prezentacja studentów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz, którzy przygotowali specjalnie dla Famy instalację artystyczną. Praca nosi tytuł „Transfera”. Tak o jej znaczeniu czy wymowie mówią twórcy: Życie jest splotem zależności. Ludzkie decyzje, emocje, doświadczenia wpływają na otoczenie. Ślady naszej egzystencji ewoluując w innych tworzą nowe powiązania i kreują rzeczywistość nawet, gdy jesteśmy tego nieświadomi. Zapraszamy o godzinie 19.45.
O godzinie 20.30 zapraszamy na koncert wielkich Przyjaciół Famy – IPT Wójciński/Gucik/Bańdur oraz Moniki Kowalczyk. Muzycy w premierowym programie „NORWID-21” zmierzą się z dziedzictwem poety, reinterpretując jego twórczość, konfrontując swoją wizję z innymi muzycznymi adaptacjami jego twórczości (choćby znakomitymi utworami Czesława Niemena). Projekt jest organicznym połączeniem „songwriterskiej” tradycji pieśni z improwizacją nierzadko przekraczającą granice szeroko pojmowanego jazzu.
Kolejne wydarzenie także będzie mieć wyjątkowy charakter, nie tylko muzyczny. Podczas koncertu świnoujskiego kolektywu Ludojad, zbierane będą pieniądze na rehabilitację Dariusza Ryżczaka – przyjaciela Famy i właściciela legendarnego Jazz Clubu Scena oraz Restauracji Centrala. A Ludojad to zespół siedmiu niezwykle utalentowanych, a przede wszystkim, muzycznie nieprzewidywalnych ludzi. Start o godzinie 21.45.
W noc wprowadzi nas Loufr, czyli jednoosobowy projekt Piotra Bednarczyka, muzyka zanurzonego w elektronicznych brzmieniach, krążących wokół estetyki noise, glitch i IDM. Jego koncert rozpocznie się o godzinie 23.00.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu Fama – WSTĘP WOLNY!

26 SIERPNIA 2021 | CZWARTEK
15.30 | El Papa Cafe Hamingway | PK
Pokaz filmów konkursowych sekcji sztuk wizualnych
16.30 | Galeria Sztuki Współczesnej ms44 | Miejsca Literatury
Dionisios Sturis „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji”
17.30 | Sala teatralna MDK Świnoujście | WS
Wild Whispers – koncert
18.30 | Sala teatralna MDK Świnoujście | PK
Róża – koncert
19.45 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
„Transfera” – finał warsztatów UAP – instalacja artystyczna
20.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | WS
IPT Wójciński/Gucik/Bańdur ft. Monika Kowalczyk – koncert
21.45 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | WS
Ludojad – koncert
23.00 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Loufr – koncert

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dziesięć + 16 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW