FAMY DZIEŃ CZWARTY, 25 sierpnia 2021

SZEPTY LUDOJADA

Pokaz filmów krótkometrażowych, przestrzenna instalacja artystyczna, rozmowy o literaturze i oczywiście muzyka, muzyka i jeszcze raz muzyka. Famy dzień czwarty to imponująca dawka sztuki, powodująca silne uzależnienie. Antidotum nie istnieje, gdyż jest to uzależnienie ze wszech miar pozytywne i pożądane. Uwaga! Popołudniowe koncerty zostały przeniesione z Promenady Zdrowia do Hali w Basenie Północnym.

Zaczynamy od pokazu filmów konkursowych sekcji sztuk wizualnych. Zaprezentujemy cztery krótkometrażowe filmy: „Pamiątka z widzenia” Aleksandry Skorupy, absolwentki Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej AST, „Tu nie ma wody” Rozali Jaz, absolwentki fotografii Akademii Sztuki w Szczecinie. Karolina Monwid-Olechnowicz, studentka IV roku Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego pokaże „Florę”, a Weronika Siemińska „Maź”. Wszystkie projekcje odbędą się w Cafe El Papa Hemingway, start o godzinie 15.30.

Kolejnym gościem Krzysztofa Lichtblaua w ramach cyklu Miejsca Literatury będzie Dionisios Sturis, a przedmiotem rozmowy książki „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji” oraz „Kalimera. Grecka kuchnia radości”. W pierwszej z nich autor opowiada intymną, bolesną, a zarazem uniwersalną historię o dojrzewaniu i konstruowaniu własnej tożsamości, i o tym, co znaczy być Grekiem, być Polakiem, lub w ogóle – mieć pochodzenie. Na kartach drugiej odkrywa sekrety najlepszych greckich potraw w barwnej opowieści o kraju, w którym się urodził. Na spotkanie zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej ms44 o godzinie 16.30.

Przenosimy się do Hali w Basenie Północnym, gdzie czekać będzie na Państwa dwudaniowa muzyczna uczta. Przepyszne danie pierwsze to koncert specjalny Wild Whispers. To projekt muzyczny Karoliny Micor oraz Małgorzaty Janek łączący w sobie etno-słowiański, jazzujący soul w błyskotliwych aranżacjach. Ich muzyka to bukiet smaków wyrafinowanego musu z soczystych i słodkich jabłek obsypanych ziarnami gorzkiego kakaowca. Pachnie ziołami, ale da się też wyczuć woń rytualnych świec i kadzideł. Początek o 17.30.

O godzinie 18.30 podamy muzyczne danie drugie – Róża. To zespół Małgorzaty Penkalli, Szymona Lechowicza i Kamila Hordyńca, twórców znanych z grup Enchanted Hunters, Sorja Morja, Wilga, a także warszawskiego kolektywu Polonia Disco. Grają chwytliwy alternatywny pop, czerpiący z wielu pozornie sprzecznych gatunków muzyki rozrywkowej, post punk, r&b, synth pop, dub i emo.

Kolejne wydarzenie to prezentacja studentów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz, którzy przygotowali specjalnie dla Famy instalację artystyczną. Praca nosi tytuł „Transfera”. Tak o jej znaczeniu czy wymowie mówią twórcy: Życie jest splotem zależności. Ludzkie decyzje, emocje, doświadczenia wpływają na otoczenie. Ślady naszej egzystencji ewoluując w innych tworzą nowe powiązania i kreują rzeczywistość nawet, gdy jesteśmy tego nieświadomi. Zapraszamy o godzinie 19.45.

O godzinie 20.30 zapraszamy na koncert wielkich Przyjaciół Famy – IPT Wójciński/Gucik/Bańdur oraz Moniki Kowalczyk. Muzycy w premierowym programie „NORWID-21” zmierzą się z dziedzictwem poety, reinterpretując jego twórczość, konfrontując swoją wizję z innymi muzycznymi adaptacjami jego twórczości (choćby znakomitymi utworami Czesława Niemena). Projekt jest organicznym połączeniem „songwriterskiej” tradycji pieśni z improwizacją nierzadko przekraczającą granice szeroko pojmowanego jazzu.

Kolejne wydarzenie także będzie mieć wyjątkowy charakter, nie tylko muzyczny. Podczas koncertu świnoujskiego kolektywu Ludojad, zbierane będą pieniądze na rehabilitację Dariusza Ryżczaka – przyjaciela Famy i właściciela legendarnego Jazz Clubu Scena oraz Restauracji Centrala. A Ludojad to zespół siedmiu niezwykle utalentowanych, a przede wszystkim, muzycznie nieprzewidywalnych ludzi. Start o godzinie 21.45.

W noc wprowadzi nas Loufr, czyli jednoosobowy projekt Piotra Bednarczyka, muzyka zanurzonego w elektronicznych brzmieniach, krążących wokół estetyki noise, glitch i IDM. Jego koncert rozpocznie się o godzinie 23.00.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu Fama – WSTĘP WOLNY!

26 SIERPNIA 2021 | CZWARTEK
15.30 | El Papa Cafe Hamingway | PK
Pokaz filmów konkursowych sekcji sztuk wizualnych
16.30 | Galeria Sztuki Współczesnej ms44 | Miejsca Literatury
Dionisios Sturis „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji”
17.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | WS
Wild Whispers – koncert
18.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Róża – koncert
19.45 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
„Transfera” – finał warsztatów UAP – instalacja artystyczna
20.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | WS
IPT Wójciński/Gucik/Bańdur ft. Monika Kowalczyk – koncert
21.45 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | WS
Ludojad – koncert
23.00 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Loufr – koncert

Daniel Źródlewski

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

18 − 8 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW