FAMA NAPRZÓD!
Parafrazując morską komendę – FAMA NAPRZÓD! Ruszamy od razu z prędkością 25 węzłów. Pierwszy dzień festiwalu pełen jest muzyki, teatru i tańca. Będzie też inspirująca debata o polskiej scenie muzycznej początku lat dziewięćdziesiątych, a na Promenadę Zdrowia wpłynie (!) instalacja artystyczna Jarosława Koziary „Frishe Fishe”

Famę rozpocznie dyskusja zainspirowana książką Rafała Księżyka “Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993”. Oprócz autora wezmą w niej udział Piotr Banach – założyciel zespołów Hey, Indios Bravos, obecnie BAiKA oraz Artur Rawicz, dziennikarz muzyczny. Na kartach książki Księżyka pojawiają się legendy polskiej muzyki, m.in.: Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max i Kelner czy T.Love. Jest o schyłku festiwalu w Jarocinie i pierwszych rave’ach, o oświeconych punkach i początkach hip-hopu. A jak pamiętają ten piękny czas świadkowie zdarzeń? Zapraszamy na taras Ośrodka „Henryk” Uzdrowiska Świnoujście o godzinie 14.00.

W klimatycznej hali Basenu Północnego odważny site-specific dance performance “Because of the times we live in” w wykonaniu Common Collective. Cztery tancerki – Misia Żurek, Aleksandra Smoliga, Katarzyna Żurawska oraz Natalia Kozakiewicz zatańczą (!) na bardzo poważny temat. Ich spektakl to pokłosie doświadczeń Strajku Kobiet z października 2020 roku, symboliczne przypomnienie, jak silne mogą być kobiety (i nie tylko) gdy działają wspólnie. Początek o godzinie 16.00.

Kolejna teatralna propozycja (o godzinie 16.30) to spektakl „Pokłóć się ze mną” w wykonaniu Julii Bochenek i Miłosza Broniszewskiego, studentów wrocławskiej AST. W dystopijnej scenerii rajskiego ogrodu, mężczyzna i kobieta zmierzą się z najtrudniejszym dla człowieka pytaniem – czy należy pytać? Bo przecież pytania otwierają przestrzeń do rozważań, poszukiwań, kwestionowania, bądź akceptowania tego co zastane. Niektórzy by woleli, by nie pytać właśnie…

Nikogo nie pytając, lądujemy na Promenadzie Zdrowia. Tu cykl zdarzeń rozpocznie oficjalne otwarcie festiwalu z udziałem władz Świnoujścia. Po wygłoszeniu tradycyjnej formułki, że „Famę uważamy za otwartą” nastąpi, również oficjalne, otwarcie instalacji artystycznej Jarosława Koziary „Frishe Fishe” . Te wydarzenia o godzinie 18.00.

O 19.00 scenę przejmą Córy Słońca, czyli Hanka Łubieńska i Marta Wołczecka i zabiorą widzów w podróż przez emocje na podstawie tekstów Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej i muzyki eksperymentalnej.­

Kolejna muzyczna propozycja to koncert Aleksandry Budzyńskiej, łączącej klasykę z elektroniką. Jej muzykę można przyporządkować do nurtu art-pop. Zapraszamy na scenę przy Promenadzie Zdrowia o godzinie 20.00.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Famy będzie występ gościa specjalnego – WaluśKraksaKryzys. To mieszanka nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich obserwacji związanych z codziennością. Waluś o swojej twórczości mówi, że to „poezja śpiewana na petardzie”. Lont podpalimy o 21.00.

Pamiętacie: na wszystkie wydarzenia Festiwalu FAMA – wstęp wolny!

23 SIERPNIA 2021 | PONIEDZIAŁEK
14.00 | Uzdrowisko Świnoujście – Ośrodek Henryk | WT
Panel dyskusyjny „Dzika rzecz”
Rafał Księżyk (autor książki „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993”) oraz
Piotr Banach, prowadzenie: Artur Rawicz
16.00 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Common Collective „Because of the times we live in” – site-specific dance performance
16.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Miłosz Broniszewski, Julia Bochenek (Teatr AST Wrocław) „Pokłóć się ze mną”
18.00 | Scena na Promenadzie Zdrowia | WT
Oficjalne otwarcie Festiwalu FAMA z udziałem władz Świnoujścia
Otwarcie instalacji artystycznej Jarosława Koziary „Frishe Fishe”
19.00 | Scena na Promenadzie Zdrowia | PK
Córy Słońca „Ideał Człowieka” – performance muzyczno-teatralny
20.00 | Scena na Promenadzie Zdrowia | PK
Aleksandra Budzyńska – koncert
21.00 | Scena na Promenadzie Zdrowia | WS
WaluśKraksaKryzys – koncert

Daniel Źródlewski

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News