Chcesz schudnąć po zimie? Sprawdź, czy popełniasz te błędy…

Chcesz schudnąć po zimie? Sprawdź, czy popełniasz te błędy…

Odchudzanie nie zawsze okazuje się efektywne. Czasami na brak efektów stosowania diety mają wpływ popełniane przez nas błędy. W jaki sposób sami utrudniamy odchudzanie i wpływamy na pogorszenie motywacji?

Jak schudnąć po zimie? 

Zimą chętniej sięgamy po wysokokaloryczną żywność oraz słodkie i słone przekąski. Ma to związek z panującymi za oknem warunkami atmosferycznymi. Gdy pogoda pozostawia wiele do życzenia, brak jest odpowiedniej ilości słońca, a temperatura spada, nasz organizm domaga się większej ilości kalorii i „pocieszających” słodyczy. 

Ochota na słodkie przekąski jest niemal nie do pokonania – to dlatego, że cukier działa na mózg, jak narkotyk i zapewnia nie tylko zastrzyk energii, ale także aktywuje wydzielanie hormonów szczęścia. Cukier oraz tłuszcze nasycone to głowni wrogowie naszej sylwetki i stanu zdrowia, dlatego nie ma dla nich miejsca w diecie odchudzającej. Niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że je spożywamy, przede wszystkim w przekąskach, które jedynie z pozoru i nazwy są dietetyczne. 

Nowa dieta na wiosnę 

Wiosną i latem łatwiej jest zrezygnować z wysokokalorycznych posiłków. Chętniej sięgamy wówczas po sałatki, lekkie mięsa oraz nabiał, wykorzystując sezon na świeże owoce i warzywa, który trwa od maja do września. To doskonały czas na radykalną zmianę nawyków żywieniowych oraz pokochanie aktywności fizycznej. Rezygnując z siedzącego trybu życia, łatwiej jest też uniknąć pokusy podjadania, bo ruch wspomaga wydzielanie hormonów szczęścia i nasz mózg nie dopomina się wówczas o kolejną porcję cukru. Wiele ciekawych informacji znajdziesz na tej stronie http://meridiasprzedam.plom.pl/

Najczęstsze błędy w czasie odchudzania 

Wiele osób popełnia błędy w czasie stosowania diety. Ich lista jest długa, jednak największy wpływ na efekty odchudzania mają te, opisane poniżej. 

  1. Drastyczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii 

Dieta nie ma na celu zagłodzenia naszego organizmu. W czasie stosowania głodówek i bardzo restrykcyjnych diet obserwowany jest początkowy spadek masy ciała, ale jest to tylko efekt chwilowy. Po powrocie do starych nawyków waga sukcesywnie zaczyna rosnąć i coraz trudniej jest pozbyć się dodatkowych kilogramów. Efekt jo-jo to skutek znacznego obniżenia kaloryczności spożywanych posiłków, dlatego, aby go uniknąć, trzeba przede wszystkim postawić na jakość, a nie ilość pożywanych kalorii. Wystarczy obniżyć kaloryczność codziennego jadłospisu o zaledwie 500 kcal (tyle kalorii ma np. duży hamburger, 2 szklanki napoju gazowanego z kofeiną lub paczka owocowych żelków), aby zauważyć efekty. Niestety najczęściej w celu odchudzania stawiamy na ilość i całkowicie zapominamy, że organizm musi skądś czerpać energię. Jeżeli nie dostarczymy jej wraz z dobrze zbilansowanymi posiłkami, to zaczniemy spalać mięśnie, zamiast znienawidzonej oponki na brzuchu. 

  1. Jedzenie w biegu 

Szybko nie zawsze znaczy dobrze. Intensywny tryb życia wymusza na nas szybkie i często bezmyślne spożywanie posiłków w domu i w pracy. Jemu w biegu, często nawet nie mamy czasu usiąść do stołu i na spokojnie zastanowić się, co właściwie jemy. Skutkuje to brakiem kontroli nad pustymi kaloriami, ciągłym uczuciem głodu i problemem trawiennymi. Jedynie powolne spożywanie posiłków ma sens, bo wówczas nasz mózg otrzymuje sygnał, że jest syty. Inaczej, ciągle będziemy podjadali, a podjadanie to główny powód przybierania na wadze. 

  1. Rezygnacja z kolacji 

Kolacja na diecie jest ważna, a bardzo często całkowicie bezpodstawnie z niej rezygnujemy. Odbija się to nie tylko na efektach stosowania diety, bo spowalniamy metabolizm i utrudniamy regenerację organizmu, ale także na naszym samopoczuciu – trudno jest się wyspać, gdy odczuwamy głód. 

Sen ma ogromne znaczenie na diecie, bo gdy jesteśmy zmęczeni i niewyspani, zwiększa się wydzielanie hormonów stresu, które wpływają na szybkie magazynowanie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. 

Nawet na diecie trzeba jeść kolację. Ważne, aby nie zawierała ona dużej ilości węglowodanów. Może składać się z pełnowartościowego białka oraz warzyw. Kolację trzeba zjeść najpóźniej na 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Mit na temat niejedzenia kolacji po godzinie 18 został już dawno obalony! 

Powyższe błędy mogą w znaczącym stopniu wpłynąć na efekty stosowania diety. Ale trzeba pamiętać także o jednym, mianowicie, o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej po zakończeniu kuracji odchudzającej. Tylko zdrowe odżywianie i ruch są sposobem na utrzymanie szczupłej sylwetki i uniknięcie pułapki ciągłej diety cud, która wyniszcza organizm i sprawia, że nasze zdrowie zaczyna być zagrożone. 

Related posts

Telewizor do gier do 3000 zł  – najlepsze modele

Jak podłączyć mikrofon krawatowy do aparatu?

Lepsza niż kawa i napoje energetyzujące. Sięgnij po naturalną moc yerba mate!