Strona główna » Obostrzenia COVID – Chcesz iść do Niemiec – przeczytaj koniecznie !!!

Obostrzenia COVID – Chcesz iść do Niemiec – przeczytaj koniecznie !!!

by Świnoujście w sieci

COVID-19: Niemcy

Osoby przebywające w Niemczech i podejrzewające u siebie objawy zakażenia (gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem) powinny kontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).

Polska nie jest uznawana za obszar ryzyka.

Prosimy o zapoznanie się z sekcją FAQ – częste pytania i odpowiedzi.

Podstawowe informacje
W związku z polepszaniem się sytuacji epidemiologicznej w niektórych powiatach lub krajach związkowych znoszone są stopniowo ograniczenia w życiu publicznym i kontaktach społecznych.

WAŻNE! Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń mogą różnić się w zależności od kraju związkowego oraz powiatu.W Niemczech to landy są odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe i regulacje dot. ograniczeń w życiu społecznym. Z tego względu zalecamy bieżące śledzenie lokalnych mediów, stron internetowych rządów krajów związkowych oraz władz lokalnych (np. powiatów – niem. Landkreis, miast – niem. Stadt).

***

Instytut Roberta Kocha oraz władze niemieckie apelują o graniczenie kontaktów międzyludzkich oraz opuszczanie mieszkań tylko gdy jest to niezbędne.

Kontakty są co do zasady dozwolone w gronie nie większym niż 10 osób z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Limity mogą się różnić w zależności od landu/powiatu i aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Dzieci do lat 14 nie są brane pod uwagę. W powiatach o dużej liczbie zachorowań (tj. gdy wskaźnik nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni utrzymuje się przez trzy dni z rzędu powyżej 100) mogą obowiązywać ostrzejsze ograniczenia: kontakty społeczne powinny być ograniczone do własnego gospodarstwa domowego i jednej dodatkowej osoby; zakaz opuszczania mieszkania w godzinach nocnych (22:00-5:00) bez posiadania ważnego powodu.

Wg informacji Instytutu Roberta Kocha (stan na 08.06.2021 r.) żaden z powiatów nie ma wskażnika powyżej 100. Aktualną sytuację epidemiologiczną na poziomie powiatów można śledzić na stronie Instytutu Roberta Kocha.

Republika Federalna Niemiec podejmuje działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie kraju. Dlatego władze niemieckie ogłosiły kolejne przedłużenie obowiązujących ograniczeń w życiu publicznym oraz zaostrzenie regulacji dotyczących kontaktów prywatnych.

Wprowadzenie dodatkowych obostrzeń ma na celu ograniczenie kontaktów międzyludzkich do niezbędnych.

Za szczegółowe przepisy prawne, które wprowadzają dodatkowe ograniczenia odpowiadają rządy krajów związkowych. Dlatego w cześci z nich dodatkowe ograniczenia mogą się nieznacznie różnić. Z tego względu zalecamy bieżące śledzenie stron internetowych rządów krajów związkowych oraz władz lokalnych (np. powiatów – niem. Landkreis, miast – niem. Stadt).
Ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:
w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m;
obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach, gdzie nie da się zachować odległości 1,5 m;
w miejscach pracy należy przestrzegać zasad higieny – dotyczy to pracowników i osób odwiedzających. Pracodawcy będą zobowiązani do umożliwiania pracy zdalnej w tych przypadkach gdy jest to możliwe;
istnieją ograniczenia w kontaktach społecznych. Limity osób i gospodarstw domowych różnią się w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Dzieci do lat 14, ozdrowieńcy i osoby zaszczepione nie są brane pod uwagę. W powiatach z dużą liczbą zakażeń możliwe są ostrzejsze ograniczenia: np. kontakt tylko własnego gospodarstwa domowego z jedną dodatkową osoba. Również w przypadku prywatnych spotkań należy przestrzegać zasad higieny i zachować odstęp;
ograniczone podróży prywatnych: hotele co do zasady przyjmują już turystów;
ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i przedszkoli. W sytuacji, gdy rodzice nie będą mogli zająć się dziećmi, ma zostać zapewniona opieka zastępcza. Decyzję o otwarciu szkół i powrocie uczniów podejmują kraje związkowe;
ograniczenie możliwości spędzania czasu wolnego: zamknięte teatry, filharmonie, muzea, opery, targi, kina, miejsca do uprawiania sportu amatorskiego, studia fitness. W wielu landach możliwość spędzania czasu wolnego jest możliwa w odpowiednim reżimie sanitarnym (np. zachowanie odległości, posiadanie negatywnego wyniku testu);
ograniczenia w funkcjonowaniu restauracji i punktów usługówych: możliwość sprzedaży tylko na wynos, wizyta tylko z negatywnym wynikiem testu, ograniczenie liczby dostępnych miejsc. Ograniczenia różnią się w zależnośći od kraju związkowego/powiatu i sytuacji epidemiologicznej;
nabożeństwa odbywają się w reżimie sanitarnym. Może zostać wprowadzona obowiązkowa, wcześniejsza rejestracja uczestników;
na obszarach z dużą liczbą zakażeń (tj. wskaźnik nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni utrzymuje się przez trzy dni z rzędu powyżej 100) wprowadzone zostają dodatkowe ogracznienia np. zakaz opuszczania mieszkania bez posiadania ważnego powodu lub/i w godzinach nocnych. Do ważnych powodów opuszczenia mieszkania należą m.in.
droga do pracy, szkoły, przedszkola;
niezbędne zakupy (w okolicy miejsca zamieszkania/miejsca pracy);
odwiedziny u partnerów życiowych lub u osób wymagających opieki.
Jeżeli na danym obszarze zostało wprowadzone ograniczenie opuszczania mieszkań w godzinach nocnych, to opuszczenie mieszkania w tych godzinach jest dozwolone tylko, gdy jest to konieczne. Co do zasady jest to 22:00-5:00. Zakres godzin nocnych może różnić się w zależności od landu do czasu wejścia w życie przepisów federalnych (Bundesnotbremse).
ograniczenia w ilości osób mogących brać udział w zgromadzeniach lub gromadzić się w miejscach publicznych;
duże wydarzenia są odwołane. Kraje związkowe mają własne regulacje dotyczące mniejszych imprez, w tym uroczystości rodzinnych takich jak wesela lub pogrzeby;
wszelkie naruszenia ograniczeń dot. kontaktu są nadzorowane i sankcjonowane przez służby porządkowe i policję; łamanie zakazów może się wiązać z wysokimi mandatami.
Apelujemy o aktualne śledzenie bieżących informacji w lokalnych mediach oraz stosowanie się do przepisów niemieckich władz. Adresy stron internetowych poszczególnych krajów związkowych zawierające o szczegółowych ograniczeniach w danych landach dostępne są w sekcji: Informacje krajów związkowych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa
Wszystkie kraje związkowe wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji publicznej oraz podczas robienia zakupów. Nakaz może dotyczyć również otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu 1,5 m (np. miejskie strefy piesze, centra miast). W powiatach, gdzie odnotowano bardzo wysoki wzrost zachorowań, nakaz zakrywania ust i nosa może dotyczyć całej przestrzeni publicznej. Należy stosować się do umieszczanych informacji oraz śledzić ogłoszenia w lokalnych mediach.

WAŻNE! Podczas robienia zakupów oraz korzystania z komunikacji miejskiej należy korzystać z maseczek medycznych (tj. maseczek operacyjnych, z filtrem FFP2 lub KN95). Maski materiałowe, szale i przyłbice nie są akceptowane. W Berlinie i Bawarii dopuszczalne są tylko maseczki z filtrem FFP2 (w Berlinie również KN95).

W przypadku przebywania w miejscu, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczki bez jej posiadania należy liczyć się z mandatem. Wysokość mandatu jest zależna od regulacji danego kraju związkowego.

WAŻNE! Ograniczenia kontaktu społecznego obowiązują również podczas podróży samochodem. Podczas podróży samochodem twarz kierowcy musi być rozpoznawalna. Jeżeli w pojeździe znajdują się osoby z innego gospodarstwa domowego, powinny zakrywać usta i nos maseczką medyczną.

Wykonywanie testów przed korzystaniem z usług
W wielu krajach związkowych skorzystanie z niektórych usług, które nie pozwalają na zachowanie wymaganego odstępu 1,5 m (np. wizyta u fryzjera), musi być poprzedzone wykonaniem szybkiego testu na koronawirusa. Osoby mieszkające w Niemczech mogą skorzystać co najmniej raz w tygodniu z bezpłatnych szybkich testów na obecność koronawirusa. Informacje o punktach, w których możesz wykonać bezpłatny test oraz miejscach, gdzie test jest konieczny, znajdziesz na stronach internetowych krajów związkowych.

Osoby, które otrzymały pełny cykl szczepionek przeciwko koronawirusowi są traktowane w takich sytuacjach, jakby posiadały negatywny wynik testu. Wymogi dot. szczepienia: 14 dni od podania ostatniej dawki; szczepionka dopuszczona w UE; zaświadczenie w formie papierowej (np. Impfpass) lub elektronicznej.

Ograniczenia w podróżowaniu po Niemczech
Władze niemieckie apelują o ograniczenie podróży do niezbędnych oraz ograniczenie jednodniowych wycieczek turystycznych do okolic miejsca zamieszkania.

Hotele i inne miejsca noclegowe co do zasady przujmują już turystów, jednak w niektórych krajach związkowych hotele mogą wymagać posiadania aktualnego, negatywnego wyniku testu na koronawirusa przed rozpoczęciem pobytu.

W przypadku koniecznej podróży służbowej nocleg jest dopuszczalny.

Należy wcześniej skontaktować się z hotelem.

Informacje na temat powiatów o najwyższych wskaźnikach są dostępne w codziennych raportach sytuacyjnych Instytutu Roberta Kocha.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Niemczech
Informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Niemczech dostępne są też na stronach:

Federalnego Ministerstwa Zdrowia;
Instytutu Roberta Kocha;
landowych Ministerstw Zdrowia.
Federalne Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię na temat koronawirusa pod numerem telefonu: +49 (0) 30 34 64 65 100.

Dodatkowe informacje w języku polskim można znaleźć na stronie Pełnomoczniczki Rządu Federalnego ds. Migracji, Uchodźców i Integracji.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

9 + 17 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW