“Błyskawiczne powodzie miejskie” – wniosek o zwołanie KWRiST

Obraz Hermann Traub z Pixabay

“Błyskawiczne powodzie miejskie” – wniosek o zwołanie KWRiST

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk wystąpił o zwołanie pilnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ma to związek z występowaniem tzw. błyskawicznych powodzi miejskich, które są skutkiem nawałnic, jakie przechodzą przez Polskę w ciągu ostatnich dni.

– Apeluję o ścisłą współpracę samorządów, Wód Polskich oraz administracji rządowej w celu jak najszybszego i najskuteczniejszego rozwiązania kwestii błyskawicznych powodzi miejskich dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców Polski – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Podjęcie natychmiastowych działań zaradczych jest niezbędne dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz dla ochrony infrastruktury, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych. Pilne wprowadzenie systemowych i kompleksowych działań ograniczających skutki nawałnic jest szczególnie istotne na terenach miejskich, gdzie straty materialne na skutek zalania, jakie ponoszą zarówno mieszkańcy jak i gminy, są największe. Tym bardziej, że występowaniu zjawiska błyskawicznych powodzi miejskich sprzyja dynamiczne rozrastanie się miast, zwłaszcza budowa nowych osiedli mieszkaniowych bez uwzględnienia zasad gospodarki wodnej na danym terenie.

Propozycja rządu w zakresie podjęcia koniecznych rozwiązań została ujęta w ramach projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, który jest obecnie przedmiotem uzgodnień międzyresortowych. Dotyczy ona przede wszystkim planowania przestrzennego, zmniejszenia powierzchni betonowych (nieprzepuszczalnych) w centrach miast oraz tworzenia lokalnych rezerwuarów retencyjnych gromadzących wody opadowe.

Jednocześnie jednostki regionalne Wód Polskich nieustannie monitorują sytuację na podległych terenach. Pozostają w gotowości, aby przekazać wytyczne dotyczące odprowadzania wód opadowych do potoków i rzek, tak aby jak najskuteczniej chronić mieszkańców i infrastrukturę miejską, a jednocześnie zwiększyć retencję.

Za odprowadzanie wód opadowych oraz i gospodarkę wodno-kanalizacyjną na terenach miast odpowiadają prezydenci oraz burmistrzowie, dlatego kluczowa jest współpraca pomiędzy wszystkimi jednostkami administracji.

Z poważaniem

Szymon Huptyś

Rzecznik prasowy

Related posts

Podtopienie – zamknięto drogę

Świnoujście. Armagedon, podtopione ogrody działkowe w Świnoujściu. Działki w Świnoujściu pod wodą

Świnoujście – Podtopienia na ogrodach działkowych