Strona główna » Świnoujście – FAMA będzie!

FAMA będzie!

W sierpniu w Świnoujściu znów będzie się działo! Z niemożliwych geograficznie wirtualnych przestrzeni Fama wraca do nadbałtyckiego miasta położonego na 44 wyspach. Niezmienne pozostają obowiązujące od pół wieku – interdyscyplinarny sznyt prezentacji oraz charakter edukacyjny i warsztatowy. Trwają już nabory do poszczególnych festiwalowych sekcji! Festiwal toczyć się będzie w dwóch ostatnich tygodniach sierpnia.

Pandemia zatrzymała świat, ale nie Famę! W roku 2020 festiwal skrył się w bezpiecznych odmętach wirtualnego świata. Nie dał o sobie zapomnieć, a być może nawet zyskał nowych odbiorców, którym na północno-zachodni archipelag zawsze było zbyt daleko. W tym miejscu należy przypomnieć, że Świnoujście to nie koniec Polski, a jej początek. To zupełnie jak Fama, której twórcy chcą by młodzi artyści właśnie tu stawiali swoje pierwsze kroki, by tu był początek ich drogi. Tak zrobili znakomici artyści, decydujący dziś o kształcie polskiej sztuki na scenach, estradach, ekranach, ale też w galeriach i na zadrukowanych kartach. Trudno znaleźć dziś wielkich świata sztuki, którzy nie pojawiali się onegdaj w Świnoujściu.


Fama to kilkunastodniowy festiwal sztuk z licznymi prezentacjami, z których znakomita większość powstaje na miejscu podczas warsztatów czy spontanicznych spotkań. To święto młodości i kreatywności, to przestrzeń otwartości, a często odważnego eksperymentu. To unikalne artystyczne forum – tylko tu spotykają się twórcy niemal wszystkich dziedzin sztuki – muzyki, teatru, filmu, literatury, sztuk wizualnych, happeningu czy performance. Festiwal ma charakter konkursowy z wysoką pulą nagród.

Uważna obserwacja pandemicznego zamieszania połączona z dozą optymizmu i nadziei pozwoliła organizatorom Famy na podjęcie decyzji, by tegoroczny festiwal odbył się w znakomitej części w formule stacjonarnej (respektując wszelkie obostrzenia oraz zalecenia sanitarne). Niezmienna pozostaje idea festiwalu, a jego formuła kosmetycznie zmieniona.
Trwają nabory do festiwalowych sekcji. W ramach kreatywnych Spotkań w relacji uczeń –mistrz powstanie wiele wspaniałych projektów. Można zgłaszać się (maksymalnie do 25 czerwca 2021) do sekcji muzycznej, literackiej, dziennikarskiej, animacyjnej, producenckiej sztuk wizualnych oraz scenicznych. Wśród festiwalowych pedagogów w sekcji muzycznej są m.in. Bajzel czyli Piotr Piasecki, Patryk Zakrocki, Dominika Płonka czy Artur Rawicz. Fotografii uczyć będzie Jacek Mójta, sekcje scenograficzną poprowadzi Jarosław Koziara, a produkcji podcastów – Dariusz Rosiak.
Szczegółowe informacje o naborze wraz z regulaminem raz wszelkimi formularzami można znaleźć w serwisie internetowym www.fama.org.pl. Organizatorzy zachęcają także do lektury treści w mediach społecznościowych festiwalu – aktualności oraz kolejnych informacji o naborach czy innych przedsięwzięciach Famy. Na festiwalowym profilu w serwisie You Tube są dostępne nagrania ubiegłorocznej, wirtualnej edycji Famy.

Autorami identyfikacji wizualnej są Kaja i Piotr Depta-Kleśta.

Festiwal Fama jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego Sportu.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Miasta Świnoujście.

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

trzy + 12 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW