Uwaga – Przypominamy – Nigdy nie zostawiaj dziecka i zwierzęcia w samochodzie

Foto. Daniel SZYSZ / eswinoujscie.pl

PAMIĘTAJ: NIE ZOSTAWIAJ DZIECKA LUB ZWIERZĘCIA W SAMOCHODZIE

Policja przypomina, że nawet w celu załatwienia tzw. szybkiej sprawy, która zajmie nam niewiele czasu, nie zostawiajmy dzieci samych w samochodzie niezależnie od pory roku. W upalne dni jest to jednak wyjątkowo nieodpowiedzialne zachowanie. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i może być zabójcza. Zasada szczególnej ostrożności ma również zastosowanie w stosunku do pozostawiania w aucie zwierząt. Pomyślmy, zanim będzie za późno.
Letnia pora roku poza przyjemnościami niesie za sobą także zagrożenia. Dotyczą one między innym pozostawienia dziecka bez nadzoru w zamkniętym samochodzie. Nieodpowiedzialne zachowanie rodziców w upalny dzień, może zakończyć się dla malucha tragicznie. Nawet kilkanaście minut może zaważyć na jego życiu.

Kiedy temperatura powietrza na dworze wynosi 30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu może w krótkim czasie wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Sytuacji nie zmienia pozostawienie uchylonego okna, ponieważ cyrkulacja powietrza w rozgrzanym samochodzie jest bardzo wolna. W takich warunkach ciało dziecka bardzo szybko osiąga temperaturę 40 stopni Celsjusza i wówczas jego narządy wewnętrzne przestają funkcjonować. Gdy temperatura jego ciała wyniesie ok. 41,5 stopni, dziecko umiera.

Opiekunowi, który narazi dziecko na utratę zdrowia lub życia, zgodnie z treścią artykułu 160 kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy widzimy na parkingu samochód a w nim dziecko?

Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!

W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.

Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności. Zgodnie z art. 26 Kodeksu karnego „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.

Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość – udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).

W okresie letnim natknąć się możemy również na pojazdy, w których właściciele pozostawili zwierzę. Zamknięty samochód przy temperaturze powyżej 25 stopni dla pozostawionego w nim zwierzęcia może oznaczać śmierć w męczarniach. Wystarczy tylko kilka minut w słońcu, by temperatura wewnątrz pojazdu zagrażała zdrowiu i życiu zwierzęcia.

Osoba, która dopuszcza się takiego czynu, musi liczyć się z odpowiedzialnością za znęcanie się nad zwierzęciem. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt, właścicielowi zwierzęcia może grozić kara grzywny, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3.

mł. asp. Marcelina Rusin

Related posts

Świnoujście. Hania i Tosia najpopularniejsze imiona w Świnoujściu w 2023 r.

Praktyczne ubranka dla niemowląt: jak ułatwić codzienne przewijanie i przebieranie?

Jaki prezent dla 5-latka?