Rzecznik MZ: nie możemy dzisiaj odpowiedzialnie powiedzieć, że uczniowie wrócą do szkół w kwietniu

Nie możemy dzisiaj odpowiedzialnie powiedzieć, że uczniowie wrócą do szkół w kwietniu – oświadczył w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że podejmując decyzję w tej sprawie, ministerstwo będzie obserwować przede wszystkim liczbę hospitalizowanych chorych oraz obłożenie łóżek.

Andrusiewicz pytany podczas konferencji prasowej o decyzję ws. powrotu dzieci do szkół, podkreślił, że „żadna decyzja w sprawie powrotu dzieci do szkół nie została podjęta”. „Bardzo byśmy chcieli, aby (…) najpierw wróciły dzieci do przedszkoli, żłobków, a w następstwie tego uczniowie do szkół” – dodał.

„Nie możemy tego wykluczyć, że jeszcze w kwietniu to nastąpi, ale nie możemy dzisiaj odpowiedzialnie, jako kierujący resortem zdrowia, powiedzieć, że to się stanie” – podkreślił rzecznik resortu zdrowia. Andrusiewicz oświadczył, że w kontekście decyzji dotyczącej powrotu dzieci do szkół ministerstwo będzie obserwować wyniki zakażeń koronawirusem, ale przede wszystkim będzie zwracać uwagę na liczbę hospitalizowanych chorych, obłożenie łóżek szpitalnych oraz respiratorów.

Według Andrusiewicza, „sytuacja w polskich szpitalach jest bardzo trudna”.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w czwartek w PR24, że jest przekonany o powrocie do nauki stacjonarnej w przedszkolach i w szkołach od kwietnia. W jego opinii, dane „są dość obiecujące”. Stąd – jak mówił – obostrzenia przedłużone są tylko o tydzień.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Od 29 marca zawieszone jest też stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach zawieszone są formalnie do 11 kwietnia. W środę minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że zawieszenie to zostanie przedłużone o kolejny tydzień do 18 kwietnia.(PAP)

ipa/ krap/

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News