Strona główna » W ilu stopniach prać pościel?

W ilu stopniach prać pościel?

by Daniel SZYSZ

W ilu stopniach prać pościel?

Utrzymanie odpowiedniej czystości pościeli jest bardzo ważne. Wpływa ona bowiem na jakość snu, ale też na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto regularnie ją zmieniać i prać. Aby jednak usuwanie zanieczyszczeń i roztoczy było skuteczne, należy zwrócić uwagę na sposób jej prania. Dopasowanie właściwej metody powinno być uzależnione od jakości tkaniny, ale też skali zabrudzeń. W ilu stopniach prać pościel i o czym pamiętać?

Jak często prać pościel?

Zanim przejdziemy do temperatury prania, warto wyjaśnić, jak często pościel 220×200 powinna być prana. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – częstotliwość powinna być indywidualnie dopasowywana do użytkowników, stopnia zanieczyszczenia oraz osobistych preferencji. Specjaliści zalecają, by wymieniać ją raz na tydzień, aczkolwiek wiele osób preferuje jej wymianę co około 2 tygodnie, czasami raz na miesiąc. W okresie letnim szczególnie warto zwrócić uwagę na częstotliwość jej wymiany. Z uwagi na wysokie temperatury jest ona narażona na częstsze zabrudzenia.

Jak przygotować pościel do prania?

Sposób prania pościeli jest ważny, jednak równie ważne jest odpowiednie jej przygotowanie. Można ją prać z innymi tkaninami, aczkolwiek nie powinny to być ręczniki czy ściereczki. Można dorzucić do niej delikatną odzież, jednak idealnie, jeśli jest prana oddzielnie. W zależności od pojemności można prać jeden bądź dwa komplety bielizny pościelowej. Należy jednak pamiętać, że pralka nie może być przeładowana – wówczas nie tylko nie zostaną usunięte wszystkie zanieczyszczenia, ale również nie zostanie ona właściwie wypłukana ze środków chemicznych. W efekcie może podrażniać skórę i przyczynić się do powstania wyprysków.

Warto również zwrócić uwagę na przygotowanie białej pościeli – dobrze, jeśli zostanie ona odpowiednio wcześniej namoczona w zimnej wodzie. Można dodać do niej sodę oczyszczoną, która wspomaga usuwanie plam, ale też redukuje nieprzyjemne zapachy.

Chcąc zachować na dłużej wysoką jakość materiału i zabezpieczyć go przed uszkodzeniami mechanicznymi, warto przełożyć poszewki na lewą stronę. Koniecznie należy zapiąć guziki, zasunąć zamki – dzięki temu tkaniny się nie splatają, ale też zostaną dokładnie wypłukane.

Pranie właściwe, czyli w ilu stopniach prać pościel?

Przed podjęciem decyzji o temperaturze prania warto sprawdzić zalecenia producenta, a więc informacje umieszczone na metce. Wskazane temperatury dają pewność, że czyszczenie odbędzie się we właściwych warunkach, które nie uszkodzą tkaniny, nie pogorszą jej stanu czy też nie doprowadzą do kurczenia materiału.

Najpopularniejszym rodzajem pościeli jest bawełniana. Jest ona dostępna w tak wielu wariantach, że jednoznaczne wskazanie temperatury jest nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe. Inaczej bowiem pierze się satynę, a jeszcze inaczej korę. Pościel satynowa powinna być prana w temperaturze nie przekraczającej 60 stopni Celsjusza, może być też prana w 40 stopniach. W tym przypadku warto zrezygnować z wirowania, bądź też ustawić jedynie delikatne odsączanie. Dzięki temu delikatne włókna nie ulegną uszkodzeniu, a prasowanie będzie łatwiejsze.

Flanelę warto prać w niskiej temperaturze – maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Wynika to z faktu, iż jest ona wyjątkowo miękka, stąd też podatna na uszkodzenia. Należy stosować do niej delikatne środki czyszczące i koniecznie dodawać płyn do płukania – pozwala on na dłużej zatrzymać miękkość materiału. Podobne zasady dotyczą pościeli z kory. Materiał ten, co prawda, nie wymaga prasowania, stąd też wydawać by się mogło, że można go bez problemu wirować. Zaleca się jednak zrezygnowanie z wirowania, gdyż to kolejna delikatna tkanina, która dość łatwo może ulec uszkodzeniu.

W najwyższej temperaturze można prać pościel lnianą. Doskonale znosi ona wysokie temperatury. Warto jednak zwrócić uwagę na stosowane detergenty – nie mogą być one zbyt silne, gdyż mogą uszkodzić powierzchnię pościeli.Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku jedwabiu. Warto stosować specjalistyczne środki, wybrać delikatny program piorący i nie przekraczać temperatury 30 stopni.

Przestrzeganie wspomnianych zasad pozwala nie tylko wydłużyć trwałość materiału, ale też poprawić jego jakość i komfort snu.

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

2 × trzy =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.