Jak kupić działkę budowlaną – na co zwrócić uwagę?

Kupno działki jest pierwszym i odgrywającym kluczową rolę etapem prowadzącym do budowy wymarzonego domu. Lokalizacja działki, czy to na wsi czy w mieście jest kwestią indywidualną. Wybór działki również nie powinien odbywać się wyłącznie na podstawie metrażu. Wbrew pozorom przed kupnem działki należy wnikliwie zapoznać się z dokumentacją  czy topografią. Poniżej przedstawiono czynniki na które należy zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Formalności związane z kupnem działki

Zanim zdecydujemy się na kupno działki należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Określone są w nim wymagania co do budynku, jego wielkości, rodzaju dachu oraz przeznaczeniu. Z miejscowego planu dowiemy się czy dany teren jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, usługową lub czy w najbliższych latach w pobliżu nie powstanie np. fabryka lub inny obiekt zakłócający spokój. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest uchwalany przez radę gminy i dostępny w danym urzędzie gminy.

Cechy fizyczne działki

Przede wszystkim chodzi o kształt, topografię oraz położenie działki względem stron świata. Nietypowy kształt działki może uniemożliwić dogodne usytuowanie budynku, a wręcz ograniczyć wybór projektu działki. Dlatego najbardziej pożądane są działki o kształcie prostokąta i kwadratu. Równie istotna jest topografia działki. Niekorzystne ukształtowanie działki np. wzniesienia lub doły, czy trudne warunki gruntowo-wodne, tereny zalewowe utrudniają budowę domu. Kształtowanie terenu działki budowlanej niesie za sobą znaczące koszty. Przy wyborze działki należy zwrócić uwagę na położenie względem stron świata. Dobrze jest wyobrazić sobie usytuowanie domu czy ogrodu. Najlepiej jak sypialnie znajdują się od strony wschodniej, a salon i taras od strony południowej.

Uzbrojenie działki

Uzbrojenie działki to jeden z głównych czynników warunkujących budowę domu. Niezbędne jest doprowadzenie mediów w postaci prądu, wody, kanalizacji, dobrze jak jest możliwości przyłączenia gazu. W przypadku braku wodociągu rozwiązaniem jest budowa studni głębinowej. Natomiast jeżeli dany teren nie posiada kanalizacji sanitarnej do wyboru jest montaż szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest tańszym w budowie rozwiązaniem. Jednak jego eksploatacja jest uciążliwa i kosztowna. Wiąże się to z koniecznością opróżniania zbiornika raz do nawet dwóch raz w miesiącu. Dlatego roczny koszt eksploatacji szamba to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Z kolei przydomowa oczyszczalnia ścieków mimo, że koszt jej budowy jest około trzykrotnie droższy, to tania eksploatacja pozwala na zwrot inwestycji już po 3-4 latach. Warunkiem taniej eksploatacji własnej oczyszczalni jest brak awarii urządzenia. Dlatego warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania. Przykładem przydomowej oczyszczalni ścieków wysokiej jakości jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Przydomowa oczyszczalnia NV jest dostępna na rynku polskim od ponad 15 lat. Owocowało to ponad 18000 zamontowanych, sprawnie działających oczyszczalni NV. Ponadto wysoka jakość przydomowych oczyszczalni ścieków NV potwierdzona jest 20-letnią gwarancją.

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News