Jak spłacić długi i zabezpieczyć swoje finanse? Sprawdzamy!

W II i III kwartale 2020 roku długi Polaków wzrosły do 83,2 mld zł, co oznacza ponad 3 mld przyrostu. Problemy finansowe pogłębiają się m.in. za trwającą pandemię Covid-19, a co za tym idzie – konieczność „zamrożenia” wielu dziedzin gospodarki. Również Ty zmagasz się z zadłużeniem? Zobacz, jak spłacić długi w bezpieczny sposób i wyjść na prostą.

Długi to poważne zmartwienie, które wiąże się nie tylko z wyzwaniami finansowymi, ale jest także wyzwaniem pod względem emocjonalnym. Wiele osób, które mają problemy z uregulowaniem ciążących na nich zobowiązań, zmaga się również ze stresem oraz obawą o proces sądowy i egzekucję komorniczą. Dobra wiadomość jest taka, że da się uniknąć pogłębienia tarapatów finansowych. Wbrew pozorom, wystarczy kilka kroków, aby zacząć wychodzić na finansową prostą.

Jak spłacić długi w bezpieczny sposób?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak spłacić długi, najważniejsza kwestia to podejście do tego tematu z głową. Zaciąganie kolejnych pożyczek z myślą o uregulowaniu starego zadłużenia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pomoże tylko pozornie, a tak naprawdę ściągnie na Ciebie jeszcze większe zadłużenie, prowadzące w stronę pętli kredytowej.

Na co warto się zdecydować? Najlepsze rozwiązanie to dogadanie się w sprawie długu. Możesz osiągnąć porozumienie nie tylko wtedy, kiedy jesteś w stanie spłacić zadłużenie jednorazowo. Masz również możliwość poprosić o rozłożenie płatności na raty. W większości przypadków wierzyciel lub obsługująca Cię firma windykacyjna, np. Ultimo, przystanie na taką propozycję. Dzięki temu będziesz mógł krok po kroku zacząć zmniejszać wysokość swojego zadłużenia i powoli wyjdziesz na finansową prostą.

Pamiętaj, aby zwrócić się o rozłożenie długu na raty do właściwego podmiotu. Jeśli obsługę Twojego zobowiązania przejęła firma windykacyjna, to właśnie z nią, a nie np. z bankiem, który udzielał Ci niespłaconej pożyczki, należy rozmawiać.

Informacji o tym, z kim się kontaktować, poszukaj w korespondencji, którą otrzymałeś ostatnio w sprawie zadłużenia. Często może to zrobić także online – na specjalnych portalach obsługi zadłużenia. Informację o tym znajdziesz także w liście.

Zabezpiecz swoje finanse na przyszłość

Najlepszy sposób na długi to… unikanie ich za wszelką cenę. Jednak czasami, mimo szczerych chęci, mogą się zdarzyć niespodziewane sytuacje, które doprowadzą do pogorszenia sytuacji finansowej rodziny. Doskonałym dowodem na to jest obecnie trwająca pandemia.

Dlatego, myśląc przyszłościowo, warto zbudować poduszkę finansową, która uchroni Cię przed kryzysem finansowym. Możesz zacząć ją tworzyć już teraz, kiedy spłacasz długi. Odkładaj nawet niewielkie sumy na „czarną godzinę” – tak, aby krok po kroku zgromadzić oszczędności, które pozwolą przetrwać nawet kilka miesięcy bez zewnętrznych dochodów.

Czasami wystarczy tylko drobna zmiana nawyków związanych z wydatkami, aby zyskać dodatkowe środki, które można odłożyć. Zamień posiłki na wynos na domowe, zrezygnuj z zupełnie niepotrzebnych wydatków, np. na serwisy z filmami i serialami, z których nie korzystasz – zobaczysz różnicę!

Dzięki temu będziesz spać spokojnie i zyskasz możliwość rozwiązania tymczasowych problemów bez popadania w zadłużenie.