Strona główna » Nauczyciele będą szczepieni szczepionką AstraZeneka – jej skuteczność to w 76 proc – szczęściarze

Nauczyciele będą szczepieni szczepionką AstraZeneka – jej skuteczność to w 76 proc – szczęściarze

by Świnoujście w sieci

Nauczyciele będą szczepieni szczepionką AstraZeneka – jej skuteczność to w 76 proc – szczęściarze

——

Dworczyk: w pierwszym etapie szczepionką AstraZeneka będą szczepieni wyłącznie nauczyciele

W pierwszym etapie szczepionką firmy AstraZeneka będą szczepieni wyłącznie nauczyciele; takie są rekomendacje Rady Medycznej i uzgodnienia z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem – powiedział we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Szef KPRM poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że w poniedziałek wieczorem Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca, na podstawie których podjęta została decyzja, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18. a 60. rokiem życia.

“W konsekwencji również Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od wczoraj przygotowania” – powiedział Dworczyk.

Szef KPRM pytany na późniejszej konferencji prasowej, czy w przyszłym tygodniu oprócz nauczycieli będą mogli się szczepić też pracownicy administracyjni szkół, odparł, że “w pierwszym etapie będą szczepieni wyłącznie nauczyciele”.

UWAGA – Szczepienia przeciw COVID-19 może być więcej działań niepożądanych – 30 zgonów osób powyżej 80. roku życia

Podkreślił, że takie są rekomendacje Rady Medycznej i uzgodnienia z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. “Ale tak, jak zapowiadaliśmy będziemy szczegółowo informować w drugiej połowie tego tygodnia po tym, jak już przygotujemy dokładnie ten proces, przyjęcie szczepionek firmy AstraZeneka i potem proces szczepienia nauczycieli” – powiedział Dworczyk.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła na rynek UE szczepionkę AstryZeneki. Jak wynika z charakterystyki tej szczepionki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że “obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych”.(PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ itm/

——-

Uniwersytet Oksfordzki: szczepionka AstraZeneca skuteczna w 76 proc. po jednej dawce

Uniwersytet Oksfordzki poinformował we wtorek, że opracowana przez jego naukowców i koncern AstraZeneca szczepionka przeciw Covid-19 jest w 76 proc. skuteczna przez trzy miesiące po podaniu pierwszej dawki; po drugim zastrzyku odporność na koronawirusa rośnie.

Uniwersytet poinformował też, że najnowsze ustalenia stanowią argument na poparcie decyzji brytyjskiego rządu o wydłużeniu do 12 tygodni okresu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki, aby szybko zaszczepić jak największą część populacji.

Koncern zaaprobował strategię brytyjskich władz i podkreślił, że do terminu podania dawki przypominającej można podchodzić elastycznie. Badania efektywności preparatu AstraZeneca przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Republice Południowej Afryki.

Firma broni skuteczności swojego preparatu u osób powyżej 65. roku życia po pojawiających się w ostatnim czasie wątpliwościach w tej kwestii. “Najnowsze analizy (…) potwierdzają skuteczność szczepionki w grupie osób powyżej 65. roku życia” – powiedział w czwartek rzecznik grupy.

JEŚLI ZNASZ MIEJSCE JEGO POBYTU, ZGŁOŚ SIĘ NA POLICJĘ

W ubiegłym tygodniu komisja ds. szczepionek berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zaleciła, by preparat firmy AstraZeneca był obecnie podawany w Niemczech tylko osobom do 65. roku życia. RKI również uzasadnił swoją rekomendację niewystarczającą ilością danych z badań nad tą szczepionką. Minister zdrowia Jens Spahn powiedział, że w przypadku szczepionki AstraZeneca będzie uwzględniany “czynnik wieku”.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w piątek pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia na rynek w UE szczepionki AstraZeneca dla osób w wieku od 18 lat. (PAP)

fit/ akl/

arch.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

11 + 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW