Twórcze oblicza resocjalizacji

Twórcze oblicza resocjalizacji

Twórcze oblicza resocjalizacji

Celem resocjalizacji jest skuteczna przemiana myślenia i działania skazanego. Do osiągnięcia tego celu potrzebne są dwie rzeczy : chęć do zmiany ze strony skazanego oraz twórcze podejście ze strony wychowawcy, psychologa czy terapeuty.

Kierując się tym przesłaniem wychowawcy z Zakładu Karnego w Stargardzie wyszli naprzeciw osadzonym i w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa organizują zajęcia z jogi, które odbywają są w ramach programu resocjalizacyjnego pn. „WOLNY DUCH, WOLNE CIAŁO, WOLNY JA”

Celem programu jest nabycie przez skazanych wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie alternatywnych, konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz radzenia sobie z agresją, stresem i napięciem. W trakcie warsztatów skazani poznają konkretne techniki relaksacji, jak również inną niż dotychczas im znana wizję życia „poza murami”, stworzoną w trakcie całego przedsięwzięcia, co z kolei pozwoli im na powielenie i przeniesienie tego modelu do ich życia po opuszczeniu zakładu karnego.

W zajęciach z jogi uczestniczy siedmiu osadzonych, w tym dwóch osadzonych młodocianych(osadzeni, którzy nie ukończyli 21 roku życia) i pięciu osadzonych dorosłych odbywających karę po raz pierwszy. Zajęcia w ramach programu odbywają się dwa razy w tygodniu i będą prowadzone przez okres 6 miesięcy – powiedział por. Grzegorz Terlikowski rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Stargardzie.

Twórcze oblicza resocjalizacji

Jedną z technik relaksacyjnych, która stosowana jest podczas zajęć z osadzonymi jest trening metodą Edmunda Jacobsona. Trening relaksacyjny Jacobsona oparty jest na teorii, według której związek między napięciem fizycznym, a psychicznym można wykorzystać do usuwania psychicznych objawów stresu poprzez relaks ciała – uspokojenie przyspieszonego w stresie oddechu i rozluźnienie mięśni oraz naukę kontroli nad napięciem fizycznym i w związku z tym efektywniejsze radzenie sobie ze stresem na co dzień. Poza niwelowaniem stresu systematyczne, spokojne ćwiczenia i relaks ciała pozwalają wyrównać ciśnienie krwi, co wpływa pozytywnie na pracę serca i układu nerwowego, a u osób z nadciśnieniem i padaczką zmniejsza objawy i dolegliwości spowodowane tymi przypadłościami. Trening Jacobsona przynosi pozytywne efekty również w leczeniu bezsenności, ze względu na wyciszenie umysłu, uspokojenie ciała i emocji oraz fizyczny relaks.

Rzecznik Prasowy Zakładu Karnego w Stargardzie
por. Grzegorz Terlikowski

Related posts

Podwyżki uposażeń i wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej.

Zmiany w strukturach Zachodniopomorskiej Służby Więziennej

Służba więzienna – Pomaganie uszlachetnia