ZNAJOMY POPRZEZ PORTAL SPOŁECZNOŚCIOWY PROSI O PIENIĄDZE? UWAŻAJ, MOŻESZ PAŚĆ OFIARĄ OSZUSTWA NA BLIK!

Dostałeś wiadomość na portalu społecznościowym, że znajomy potrzebuje pilnie pożyczyć gotówkę? Uważaj, może się okazać, że za chwilę staniesz się ofiarą nowego oszustwa na tak zwany „BLIK”.
Na czym polega oszustwo na „BLIK”?

Przestępcy opracowali nową metodę oszustwa na tak zwany „BLIK”, która polega na wyłudzeniu pieniędzy poprzez kod BLIK ofiary. Zazwyczaj przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, na przykład, że stoi przy sklepowej kasie i zapomniał portfela. Następnie przestępca prosi swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłaci pieniądze z bankomatu. Nieświadoma ofiara zgadza się i przesyła kod BLIK. Niestety, pieniądze zamiast do znajomego w potrzebie trafiają wtedy w ręce oszusta.

Jak chronić się przed oszustwem na „BLIK”?

W przypadku zaistnienia opisywanych sytuacji lub gdy mamy wątpliwości co do prawdomówności osoby proszącej o kod BLIK, pod żadnym pozorem nie należy udostępniać kodu, tylko upewnić się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Najlepiej weryfikować wiarygodność prośby telefonując do potrzebującego znajomego.

sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu