„PRZYJEMNA ZIMOWA ZABAWA, KTÓRA PROWADZI NIEKIEDY DO TRAGEDII”

Kulig, to bardzo przyjemna zimowa rozrywka. Obecne warunki pogodowe sprzyjają organizacji kuligów. Niestety kulig za samochodem to niebezpieczna i zakazana zabawa, która prowadzi niekiedy do tragedii-apel policjantów.
Ferie zimowe za nami ale sprzyjająca nadal zimowa aura, to dla większości, a zwłaszcza dzieci okazja do przyjemnej zabawy jaką jest kulig. Kulig to jedna z najbardziej lubianych zimowych zabaw. Z pozoru niegroźne jeżdżenie po śniegu na sankach może w mgnieniu oka zamienić się w tragedię.

Zwłaszcza, jeśli robimy to za samochodem i na publicznych drogach. Niestety, wielu kierowców się na to decyduje, nie myśląc o bezpieczeństwie uczestników kuligu. Sanki nie są przystosowane do szybkiej jazdy za samochodem. W razie hamowania nie ma jak skutecznie ich zatrzymać – uczestnicy kuligu mogą uderzyć w ciągnące je auto, a potem wpaść na siebie.

Nad sankami trudno też zapanować w zakrętach i łukach. Nawet odrobinę zbyt duża prędkość auta, a ciągnięte osoby wypadną z trasy. Na drodze publicznej mogą wpaść pod koła jadącego samochodu. Także wpadnięcie do rowu lub w drzewo może zakończyć się tragedią.

Z powodu bezpieczeństwa zabrania się ciągnięcia za pojazdem osób na sankach, nartach lub innych podobnych urządzeniach (art. 60 ust.2 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym) – to wykroczenie i grozi za nie mandat ( do 500 zł) oraz punkty karne ( 5 pkt.). Niewłaściwie dobrana prędkość, nieodpowiednia trasa, alkohol, brawura itd. często prowadzą do nieszczęśliwego wypadku.

Jeśli kierowca, spowoduje wypadek podczas kuligu i dojdzie w nim do śmierci któregoś z uczestników kuligu, grozi nam kara nawet osiem lat pozbawienia wolności.

Oto kilka zasad jakie muszą być przestrzegane:

– kulig rozpoczyna się na drodze leśnej/ polu gdzie nie ma żadnego ruchu kołowego innych pojazdów

– linka między „ciągnikiem”, a pierwszymi sankami musi być dostatecznie długa

– jedna osoba patrzy wyłącznie do tyłu obserwując dzieci na sankach

– niewielka szybkość kuligu z doczepionymi sankami- pomimo radosnych okrzyków dzieci “szybciej, szybciej!” nie powinno się jechać szybciej niż 20 km na godzinę, a na wąskiej leśnej drodze jeszcze wolniej.

– ciepła odzież

Każdego roku podczas zimy media podają informacje o tragicznie zakończonym kuligu.

Policjanci przypominają! Przed kuligiem sprawdź wybraną przez siebie trasę. Wybieraj miejsca bezpieczne. Ważny jest też stan techniczny sanek. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe, to poważne zagrożenie”. Bądźmy odpowiedzialni i ostrożni.

Policja

Zgony po zaszczepieniu – I tak by umarli bo byli już starzy.