DZIAŁANIA SZCZECIŃSKIEJ DROGÓWKI – PASY I FOTELIKI

Obecnie w całej Polsce mamy okres zimowych ferii. Jest to czas wolny od szkolnych obowiązków dla naszych pociech. Niestety tegoroczne ferie zimowe są zdecydowanie inne niż w poprzednich latach ze względu na warunki związane z COVID-19.

Podczas ferii zimowych policjanci szczecińskiej drogówki dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dzisiaj zostały przeprowadzone działania pn. „pasy i foteliki”.

Zgodnie z art. 39 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym „kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy”.

Głównym zadaniem pasów bezpieczeństwa jest przede wszystkim chronić osoby podróżujące pojazdem przed uszkodzeniem ciała w razie zdarzenia drogowego lub gwałtownego hamowania. Osoby znajdujące się w pojeździe w momencie zapięcia pasów są w tzw. klatce bezpieczeństwa. Działanie pasów jest bardzo proste, ponieważ mają zapobiec przemieszczaniu się ludzkiego ciała wewnątrz pojazdu podczas nagłego hamowania.

Nieprawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa grożą kalectwem, a czasami nawet śmiercią. Pamiętajmy o prawidłowym zapisaniu pasów, przede wszystkim nie mogą być skręcone. Pasy bezpieczeństwa muszą być odpowiednio ułożone, ponieważ jego część biodrowa powinna przebiegać pod kolcami biodrowymi, a część barkowa powinna przebiegać przez klatkę piersiową oraz środek ramienia.

Bardzo ważne jest przewożenie tych najmłodszych uczestników ruchu drogowego w fotelikach lub w innych urządzeniach do tego służących. Przypominamy, że dziecko mające mniej niż 150 wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym zgodnie z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi danego urządzenia.

W czasie działań funkcjonariusze szczecińskiej drogówki sprawdzali, czy z pasów bezpieczeństwa korzystają sami kierujący oraz ich pasażerowie.

sierż. sztab. Natalia Misiewicz/ZKS KMP