Na czym ćwiczyć w czasie pandemii w domu? Sprawdź polecany sprzęt fitness do zastosowania w domu

Ostatnie miesiące są bardzo trudne. Sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że pojawiły się liczne obostrzenia, wyjścia z domu stały się bardzo utrudnione, a często niemożliwe. Siłownie i kluby sportowe nie funkcjonują w normalnym trybie, uprawianie aktywności na świeżym powietrzu jest również mocno ograniczone. Ale czy to oznacza, że w tym okresie można zapomnieć o ruchu? Nie, warto zadbać o sobie, swoje zdrowie, samopoczucie i regularnie ćwiczyć w domu.

Ruch – codzienna porcja zdrowia

W obecnym czasie, kiedy zwiększone jest ryzyko zachorowań, warto zadbać o siebie i wzmocnić organizm. Oprócz zdrowej, zbilansowanej diety, redukcji stresu, odpowiedniej ilości snu, ważna jest codzienna dawka ruchu. Sport, w każdej formie ma bardzo dobry wpływ na zdrowie, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę, i co bardzo ważne, poprawia nastrój i pozwala zapomnieć o codziennych problemach. W trakcie ćwiczeń wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia, sprawiające, że życie wydaje się łatwiejsze. Ćwiczenia w domu może wykonywać każdy, wystarczy kawałek wolnego miejsca, mata, z czasem można postarać się o sprzęt sportowy, który urozmaici i efektywni trening. Ćwicząc w domu, nie jest się uzależnionym od otwarcia klubu, można wybrać dowolną godzinę. Nie trzeba tracić czasu na dojazd na siłownie, domowy trening pozwala również zaoszczędzić pieniądze. Zaoszczędzoną gotówkę można przeznaczyć na sprzęt do fitnessu. Do ćwiczeń w domu przyda się rower stacjonarny, orbitrek, bieżnia czy stepper. Urządzenia nie zajmują dużo miejsca, a pozwalają zmusić mięśnie do większego wysiłku. Domowy trening może być różnorodny i ciekawy. W internecie dostępne są liczne filmy instruktażowe, na których sportowcy pokazują, jak ćwiczyć w domu. Często odbywają się treningi na żywo, dzięki którym można ćwiczyć razem z innymi, przed monitorem komputera. W domu można czuć się zupełnie swobodnie, nie trzeba martwić się brakiem modnego stroju lub wstydzić słabej kondycji. Wystarczy tylko trochę chęci, aby zadbać o zdrowie nawet w tym trudnym dla wszystkich okresie.

Jak ćwiczyć w domu?

Ćwiczenia w domu wymagają samozaparcia i wewnętrznej dyscypliny. Należy wyznaczyć sobie kilka dni w tygodniu, najlepiej 4-5 i starać się pilnować planu treningowego. Ważne, aby nie szukać wymówek, tylko zabrać się do pracy. Trzeba poprosić domowników o trochę wolnego czasu lub zaprosić ich do wspólnej aktywności. Ważne, aby gimnastyka trwała co najmniej 40 minut. Istotnym elementem treningu jest rozgrzewka, która pozwoli rozgrzać ciało, poprawi krążenie krwi  i przygotowuje mięśnie do wysiłku, a także zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji. 2-3 dni w tygodniu warto przeznaczyć na trening cardio, które doskonale poprawia wytrzymałość i wydolność organizmu, przyśpiesza metabolizm oraz poprawia gospodarkę hormonalną. Ćwiczenia tlenowe poprawiają funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, mają istotny wpływ na stan całego organizmu. Ważne, aby podczas ćwiczeń utrzymywać tętno w przedziale tlenowym. W domu tego rodzaju ćwiczenia można wykonywać na bieżni lub stepperze. Świetnie sprawdzi się również orbitrek, czyli rower eliptyczny.  Co kilka dni warto wykonać trening siłowy, który pomoże wyrzeźbić sylwetkę i nada ciała ładne kształty. Po treningu nie można zapomnieć o rozciąganiu, które pozwoli odpocząć mięśniom, zmniejszy ryzyko wystąpienia zakwasów, pozwoli na szybszą regenerację potreningową.

Steppery fitness do treningu cardio – poznaj efekty systematycznych ćwiczeń na stepperze

Osoby, które chcą urozmaicić ćwiczenia w domu, powinny wybrać sprzęt, który pozwoli na wykonanie kompleksowego treningu. Może to być rower eliptyczny albo stepper, który jest niewielki i z powodzeniem zmieści się w każdym mieszkaniu. Nowoczesne steppery  wyposażone są w komputery i wyświetlacze, które mierżą:

  • dystans,
  • czas
  • prędkość,
  • tętno,
  • ilość spalonych kalorii.

Steppery fitness do treningu cardio doskonale poprawiają wydolność, wytrzymałość i kondycję. Pomagają regulować tętno, przyśpieszają metabolizm, a to sprzyja zrzuceniu zbędnych kilogramów. Dodatkową zaletą ćwiczeń na stepperze jest redukcja cellulitu, który jest zmorą większości kobiet. Trening na urządzeniu doskonale wzmacnia mięśnie, kształtuje sylwetkę, przygotowuje organizm do większego wysiłku. Tempo ćwiczeń można dopasować, dlatego stepper nadaje się zarówno dla osób aktywnych fizycznie oraz dla tych, którzy dopiero rozpoczynają walkę o ładną sylwetkę i zdrowie. W sklepach dostępne są steppery proste oraz skrętne, przeznaczone dla bardziej zaawansowanych sportowców. 

Ćwiczyć należy zawsze, niezależnie od sytuacji panującej na świecie. Trening w domu jest idealny na obecny czas, ale powinien stać się stałym nawykiem, który pozwoli wzmocnić organizm i zadbać o zdrowie.