Ilość historii kryjących się w tym produkcie jest wręcz niebywała

Ilość historii kryjących się w tym produkcie jest wręcz niebywała.

Serwis „Dorota” z 1961 r., jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów Lubomira Tomaszewskiego. Nazwany od imienia córki projektanta (podobnie jak „bliźniaczy” serwis „Ina”) wzbudzał i wzbudza niezmiennie zachwyt wśród użytkowników i widzów. Serwis, bowiem mimo, że dostępny i nadal produkowany w Fabryce Porcelany AS Ćmielów funkcjonuje jako przykład doskonałego polskiego wzornictwa przemysłowego m.in . w londyńskim Victoria & Albert Museum.

Jego nietypowy kształt przykuwa uwagę podobnie jak kolor – zestaw był i jest produkowany w kilku kolorach – co stanowiło nieład gratkę dla kolekcjonerów. Dziś dostępny za, bagatela, blisko 6000 PLN, niegdyś w latach 60. prowokujący m.in . Philipa Rosenthala do próby odkupienia i wdrożenia masowej produkcji wzoru pod marką „Rosenthal”. Do wykupienia jednak nie doszło, ówczesna władza komunistyczna zablokowała spotkanie przedstawicieli Rosenthala z Lubomirem Tomaszewskim.

Skądinąd być może ten epizod stał się przyczynkiem do opuszczenia kraju i osiedlenia się artysty na stałe w USA. Dziś przedstawiamy model pięknie błękitny, trochę w nawiązaniu do morskiego błękitu Świnoujskiej wody.

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News