NIE BĄDŹ OBOJĘTNY! MOŻESZ URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE!

Zima to według wielu osób jedna z najpiękniejszych pór roku. Niestety, jest tak samo piękna, jak niebezpieczna. Gdy temperatura powietrza obniża się, najbardziej narażonymi osobami na wychłodzenie organizmu są przede wszystkim osoby bezdomne, nieporadne życiowo i pozostające w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Jeżeli widzimy osobę, która potrzebuje pomocy, nie bójmy się i zadzwońmy na numer alarmowy 112. Wykonując zaledwie jeden telefon, możemy uratować czyjeś życie.

Jeżeli zauważymy osobę narażoną na wychłodzenie, nie wstydźmy się, podejdźmy i zapytajmy, czy potrzebuje ona pomocy, a następnie, jeżeli osoba wymaga pomocy, zadzwońmy na telefon alarmowy 112. Telefon odbierze operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po krótkim wywiadzie zadysponuje na miejsce odpowiednie służby.

Jeśli w naszym sąsiedztwie znajdują się osoby starsze, żyjące samotnie to także możemy zapukać do ich drzwi i zapytać się, czy wszystko jest w porządku. Czasami mały gest może uratować czyjeś życie.

Niebezpieczne podczas zimy jest także przekonanie, że alkohol rozgrzewa najlepiej. Nic bardziej mylnego. Osoby „rozgrzewające się” wysokoprocentowym alkoholem odczuwają ciepło tylko przez chwilę, jednak jest to złudne odczucie, ponieważ ich organizm po spożyciu alkoholu wychładza się jeszcze szybciej. Jeżeli osoba straci świadomość po zbyt dużej ilości alkoholu, wtedy o tragedię nietrudno.

Policjanci reagują na każde zgłoszenie dotyczące osób narażonych na wychłodzenie, w tym na punkty zaznaczone na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie pod linkiem https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html możemy oznaczyć miejsca grupowania się osób bezdomnych, które są szczególnie narażone na wychłodzenie.

sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu