KGP: ponad 3,7 tys. mandatów za brak ochrony nosa i ust; 500 wniosków o ukaranie do sądu

Ostatniej doby policjanci w całym kraju pouczyli ponad 2300 osób, nałożyli mandaty na ponad 3720 osób, a w ponad 500 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust – przekazał w środę PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Inspektor Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP poinformował, że policjanci od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce już prawie 18,8 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. „Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 196 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 700 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych” – podkreślił policjant.

Wskazał, że od początku epidemii 704 policjantów oraz 84 pracowników policji zarażonych wirusem wyzdrowiało. „Od początku działań zakażonych zostało ok. 1540 policjantów oraz 190 pracowników policji. 9760 policjantów było na kwarantannie, a obecnie przebywa na niej ok. 1600 funkcjonariuszy” – poinformował rzecznik KGP.

„Od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronoawirusa wykonaliśmy ponad 3,872 mln służb. Tylko ostatniej doby ponad 21 tys. policjantów wykonywało czynności związane ze stanem epidemii” – przekazał.

Inspektor podkreślił, że policjanci, sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, pouczyli ponad 191 tys. osób, prawie 40 tys. osób zostało ukaranych mandatem karnym, a w prawie 12 tys. przypadków skierowano wnioski o ukaranie do sądu. „Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 2300 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 3720 osób, a w prawie 500 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu” – poinformował.

„W pierwszej kolejności zawsze apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również, jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych oraz miejscach gromadzenia się osób. Jeżeli, pomimo zwrócenia uwagi, osoby nie stosują się do poleceń, każdy naruszający prawo musi liczyć się z surowymi konsekwencjami” – zaznaczył.

Przekazał także, że ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 5 tys. środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji było już ponad 141 tys. kontroli.

„Od początku działań skontrolowano również ok. 257 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki – przypominamy, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek. Skontrolowano również ok. 9,3 tys. miejsc organizacji wesel” – dodał.

Przypomniał również, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. „Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność” – zaapelował. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News