Strona główna » Świnoujście – Brawo nurkowie minerzy! Potężna bomba lotnicza już nam nie zagraża. Jutrzejsza ewakuacja odwołana. Przeprawa „Centrum” wraca do normalnej pracy.

Świnoujście – Brawo nurkowie minerzy! Potężna bomba lotnicza już nam nie zagraża. Jutrzejsza ewakuacja odwołana. Przeprawa „Centrum” wraca do normalnej pracy.

by Świnoujście w sieci

Brawo nurkowie minerzy! Potężna bomba lotnicza już nam nie zagraża. Jutrzejsza ewakuacja odwołana. Przeprawa „Centrum” wraca do normalnej pracy.

Wcześniej niż planowano nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zneutralizowali ponad 5,5- tonową bombę lotniczą Tallboy, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego, w pobliżu przeprawy promowej „Centrum”.

– Mamy doskonałych specjalistów nurków minerów. Pokazali, że mimo ogromnego przecież stresu, jaki im towarzyszył, potrafili maksymalnie wykorzystać dobre warunki pod wodą i dzięki temu uwolnić nas od zagrożenia szybciej, niż to planowano – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dziękuję też wszystkim służbom, które czuwały nad naszym bezpieczeństwem: Policji, Straży Granicznej, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Żegludze Świnoujskiej oraz Komunikacji Autobusowej, a także służbom miejskim oraz służbom pana wojewody.

Świnoujście – Największy niewybuch znaleziony w historii Polski zneutralizowany ! – ZOBACZ FILM

Podczas briefingu zorganizowanego dziś (13 października 2020) przed urzędem miasta, prezydent Janusz Żmurkiewicz zwrócił się także do mieszkańców Miasta i wszystkich, którzy w dniach operacji planowali przyjazd do Świnoujścia samochodem i z niego zrezygnowali.

– Jestem dumny z naszych mieszkańców – powiedział. – Wykazali się dużym rozsądkiem i odpowiedzialnością. Wzięli sobie do serca mój apel i w tych dniach zamiast samochodem przesiedli się do miejskich autobusów, a z samej przeprawy promowej korzystali pieszo lub rowerem. Podobnie inni kierowcy, którzy przełożyli planowane przyjazdy do Świnoujścia na terminy po zakończeniu operacji. To dzięki takim odpowiedzialnym postawom uniknęliśmy potężnych kolejek na przeprawie i korków w samym mieście.

Dobre warunki pogodowe na Kanale Piastowskim pozwoliły specjalistom z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przyspieszyć prace nad neutralizacją Tallboya. Szybciej dokonano niwelacji dna i odsłonięcia górnej powierzchni korpusu bomby.

Następnie ułożony został pierścień PCV w osi pocisku, który umożliwił przygotowanie procesu deflagracji. Jego efektem było odseparowanie zapalników od korpusu bomby oraz zredukowanie ilości materiału wybuchowego. Sytuacja w mieście wraca do normy. Wszelkie obostrzenia, związane z ewakuacją i ograniczeniami w ruchu promowym zostają zniesione.

Tekst BIK UM Świnoujście

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

4 × 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW