WSPR – podsumowanie sezonu letniego w Świnoujściu

Od dziś w Świnoujściu ponownie stacjonują dwa zespoły ratownictwa medycznego, ponieważ nasz dodatkowy, sezonowy zespół zakończył w tym roku dyżurowanie. Co roku dyżuruje on w Świnoujściu od 1 czerwca do końca września. W okresie letnim w Świnoujściu stacjonują więc 3 zespoły ratownictwa medycznego.

W tym roku od czerwca do końca września te zespoły udzieliły pomocy aż 1837 razy. Najbardziej pracowitym miesiącem w tym okresie w Świnoujściu był sierpień – wówczas nasze zespoły interweniowały aż 536 razy. Wśród pacjentów, którym pomocy udzieliły tego lata świnoujskie zespoły było 86 dzieci.

– Tegoroczny sezon był oczywiście bardzo pracowity dla naszych zespołów ratownictwa medycznego ze Świnoujścia, ale w porównaniu z ubiegłorocznymi wakacjami było spokojniej – przyznaje Michalina Wiśniewska, koordynator medyczny filii Międzyzdroje. – Nad morzem można było zauważyć większą liczbę ludzi, ale odnoszę wrażenie, że byli bardziej ostrożni. Na szczęście nie było wielu poważnych wypadków komunikacyjnych. Najczęściej byliśmy wzywani do nieprzytomnych osób leżących przy drodze, w wielu przypadkach okazywało się, że były to osoby bez żadnych obrażeń, które spożywały alkohol w nadmiernych ilościach. Oczywiście nie brakowało interwencji weekendowych, kiedy to byliśmy wzywani do osób rannych w wyniku bójek i przepychanek. Zdarzały się też u pacjentów rany kłute i cięte, bo dochodziło do ataków z użyciem ostrych narzędzi. Niestety spotykaliśmy się także z agresją ze strony pacjentów i świadków zdarzeń. Najczęściej były to osoby pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W większości były to ataki słowne czyli ubliżanie, wyzwiska i groźby kierowane w kierunku ratowników medycznych. Niestety takie sytuacje mają miejsce nie tylko latem, ale niemal podczas każdego weekendowego dyżuru, kiedy udzielamy pomocy osobom będącym pod wpływem alkoholu czy też środków odurzających.

Paulina Targaszewska

rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie