Pompa ciepła powietrze woda – nowoczesne rozwiązanie na miarę XXI wieku

W dobie walki o czyste powietrze, coraz więcej ludzi stawia na ekologiczne podejście do ogrzewania. Akcje wymiany pieców wspomagają walkę ze smogiem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które zdobywa coraz więcej zwolenników i użytkowników są pompy cieplne, ze szczególnie wyróżniającymi się pompami typu woda-powietrze. Posiadają one wiele zalet, które zasłaniają wysoki koszt wstępnej inwestycji, a rozwiązanie sprawdza się tak samo solidnie, jak pompy gruntowe.

Ekologiczne źródło ciepła.

Powietrze jest świetnym przekaźnikiem ciepła – nawet w przypadku ujemnej temperatury na zewnątrz, sama atmosfera wciąż zawiera ciepło. Pompa powietrze-woda wykorzystują powietrze z zewnątrz i z wewnątrz, przetwarzając je na energię, która służy do ogrzewania pomieszczenia. W przeciwieństwie do pomp cieplnych powietrznych, w pompach woda-powietrze nie istnieje zobowiązanie do budowy dolnego źródła energii (zazwyczaj w postaci kolektora gruntowego). Rozwiązanie to nie sprawdza się jednak na większych działkach – lepszym wyjściem jest klasyczna pompa cieplna.

Typ pompy

Producenci i specjaliści od ogrzewania wyróżniają dwa typy pomp ciepła powietrze woda. Droższym, lecz efektywniejszym systemem jest Monoblok, który, jak sama nazwa wskazuje, jest zwartą konstrukcją, stanowiącą jedność, włączając w to instalacje chłodnicze. Tego typu urządzenia znajdują się zazwyczaj na zewnątrz budynku, nie zabierając miejsca użytkowego w pomieszczeniu, w którym są budowane, choć ma to też swój minus – istnieje możliwość problematycznego działania w trakcie deszczu lub mrozu. Twórcy systemów cieplnych wychodzą temu problemowi naprzeciw, instalując komponenty mające zapobiec zepsuciu agregatu, choć wymaga on wtedy stałego podłączenia do prądu. Większość producentów gwarantuje, że ich urządzenia są w całości szczelne – ten parametr nie wymaga zbyt częstego sprawdzania.

Drugim, nieco tańszym modelem pompy woda-powietrze jest Split, który w przeciwieństwie do Monobloku, jest złożony z dwóch elementów – agregatu (układ górny) i jednostki wewnętrznej (układ dolny). Podział na dwie części eliminuje problem z zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi. Górny układ, odpowiada za pracę pompy ciepła, przeprowadzając właściwą ilość powietrza przez urządzenie. Ulokowany jest na zewnątrz budynku, w przeciwieństwie do jednostki wewnętrznej. Drugi element odpowiada za skraplanie i przepływ wody w obiegu. Posiada ona również grzałkę, która pełni rolę asystenta układu dolnego. W przeciwieństwie do pomp monoblokowych, systemy splitowe wymagają regularnego sprawdzania szczelności, a montaż samego urządzenia nie jest prosty i często wymagane jest wezwanie 

Wady i zalety

Wady:– Wysoki koszt inwestycji – próg inwestycji w pompę wodno-powietrzną jest stosunkowo wysoki, ale zwraca się już po około czterech latach.

Zalety:+ Ekologia – energia ogrzewająca posesję jest czysta, wykorzystująca cały potencjał energii odnawialnej, choć do działania potrzebuje energii elektrycznej,+ Żywotność – pompy wodno-powietrzne są bardzo trwałe, szacuje się, że są w stanie działać bez zarzutu przez około trzydzieści lat,+ Prostota –  nie jest wymagana budowa dolnego źródła energii (np. sond pionowych), co eliminuje konieczność zapewnienia sobie pozwolenia na budowę,+ Oszczędność miejsca – pompy wodno-powietrzne typu split zajmują tyle miejsca co lodówka, a w przypadku systemów Monoblok, system ogrzewania działa poza wnętrzem pomieszczeń,+ Redukcja kosztów – oczywisty plus, instalacja pompy cieplnej eliminuje konieczność korzystania z innych źródeł ogrzewania jak i ciepłej wody,+ Energooszczędność – pompa wodno-powietrzna korzysta głównie z ciepła zawartego w powietrzu i wodzie. Korzystając z przelicznika na kilowaty energii elektrycznej przyjmuje się, że w zależności od warunków atmosferycznych za 1kW energii elektrycznej można uzyskać od 6 do 8 kW energii cieplnej.