Każdego roku można zauważyć wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Szacuje się go na około 3% w skali roku porównując do roku poprzedniego. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in.:

  • co jest określane mianem kredytu hipotecznego,
  • jakie warunki kredytów oferują banki.

 

Kredyt hipoteczny – co to?

Kredyt hipoteczny jest specyficznym rodzajem kredytu, bo jako zabezpieczenie uznaje się nieruchomość. Należy się o niego ubiegać jeżeli posiada się konkretny cel, czyli np. budowa domu, kupno domu albo mieszkania. Co ważne warunkiem koniecznym wzięcia takiego kredytu, jakim jest kredyt mieszkaniowy, jest wkład własny. Co się przez to rozumie? Na zakup danej nieruchomości składa się klient oraz bank. Obecnie najczęściej wysokość wkładu własnego to 20% wartości kredytu. Hipoteka w tym przypadku jest zabezpieczeniem przed nie wpłacaniem rat za kredyt.

Na jakich warunkach dawany jest kredyt hipoteczny?

Podczas decyzji co do kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejszym jest jednak RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Dzięki temu parametrowi klient jest w stanie określić łączny koszt kredytu. Niezwykle ważne jest również oprocentowanie kredytu. Najczęściej ma ono wartość od 3% do 5% i na taki warto się zdecydować. Procent co ważne jest podawany w skali roku i ma on wpływ bezpośredni na koszt, jaki musi ponieść klient. W jego skład wchodzi indywidualna marża banku oraz stawka WIBOR, która jest zależna od sytuacji rynkowej.

Kolejny składnik oprocentowania to marża kredytu. Z definicji to cena, za jaką bank pożycza klientowi pieniądze na przykładowo zakup domu lub mieszkania. Wartość marży jest uzależniona od poziomu LTV oraz zdolności kredytowej. Ustala się ją z każdym klientem przed podpisaniem właściwej umowy. Istnieje kilka sposobów na obniżenie marży. Zalicza się do nich: korzystanie z innych produktów banku (może to być konto osobiste, karta kredytowa) lub klient sam wynegocjuje niższą stawkę. Co ważne stawka marży w trakcie okresu kredytu nie zmienia się, jednak oprocentowanie może się zmieniać-za to odpowiedzialny jest WIBOR.

Aby rata kredytu była niższa, należy zastanowić się nad dłuższym okresem kredytowania. Jest to jednak równe ze zwiększeniem całkowitego jego kosztu. Warunki kredytu są zależne również od tego, czy klient spłaca raty równe, czy malejące oraz czy decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie.

Oferty kredytu na mieszkanie w bankach – ranking

Banki oferują klientom konkurencyjne warunki kredytu. Przed wzięciem kredytu warto zapoznać się ze szczegółowymi ofertami banków. Wyszukując oferty banku należy podać kwotę kredytu, jaką chce się wziąć oraz na jaki okres. Zestawienie prezentuje wyłącznie banki, które są w stanie obsłużyć dane zgłoszenie kredytowe. Co ważne obecnie banki ze względu na niepewną sytuację na świecie mogą podwyższyć wysokość wymaganego wkładu własnego nawet do 30% wartości kredytu.

Przeglądając zestawienie ofert można znaleźć takie informacje jak:

  • prowizja,
  • oprocentowanie,
  • RRSO,
  • kwotę do spłaty,
  • wartość miesięcznej raty.

 

Niezwykle ważne jest, aby szczegółowo zapoznać się z ofertą poszczególnego banku. Tak naprawdę sama miesięczna rata może być różna nawet o 150 złotych. Co w ogólnym rozrachunku kredytu na dłuższy czas może się różnić o ponad 40 tysięcy złotych więcej. Niemożliwe – a jednak. Dlatego tak ważne jest, aby mądrze podjąć tę decyzję i w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie.

Czy macie już za sobą decyzję o kredycie hipotecznym? Koniecznie podzielcie się swoimi historiami w tym temacie.