Strona główna » Młodzież w sporcie zawodowym

Młodzież w sporcie zawodowym

by Świnoujście w sieci

Młodzież w sporcie zawodowym

Polskie kluby oraz kluby piłkarskie z krajów, w których system szkolenia młodzieży nie stoi na wysokim poziomie, często borykają się z problemem braku wychowanków mogących wejść do seniorskich drużyn.

W praktyce wiąże się to z koniecznością ściągania drogich zawodników z zagranicy, c oz kolei utrudnia rozwój. Często nie wynika to z braku utalentowanych zawodników, a raczej z braku odpowiedniego przygotowania do uprawiania wyczynowego sportu.

 

 

Po co szkoli się młodych zawodników za granicą?

 

Kluby zachodnie ogromną wagę przywiązują do szkolenia młodzieży. Często akademie piłkarskie działające przy zawodowych klubach stanowią znaczną część działalności klubu. Sekcje, w których trenuje po kilkaset młodych zawodników od najmłodszych lat to standard w miastach, które kojarzą się z europejskimi potęgami piłkarskimi wypuszczającymi w świat zawodników na najwyższym poziomie. Takie miasta to na przykład Barcelona, Manchester, Monachium, Lizbona czy Paryż. W tamtych regionach działają też gęste sieci filii dużych klubów, które wdrażają w całej okolicy swoje standardy szkolenia. Są to przemyślane programy szkoleniowe, które planowane są na wiele lat do przodu, a efektem tego mają być zawodnicy, którzy po skończeniu wieku juniorskiego wchodzą w świat zawodowej piłki. Totolotek kod promocyjny pozwala cieszyć się większymi wygranymi oraz sprawdzić, jakie są różnice w szansach klubów z różnych lig w międzynarodowych starciach. Zazwyczaj analitycy nie dają większych szans klubom z krajów, które nie prowadzą rzetelnego szkolenia lub nie wydają ogromnych pieniędzy na ściąganie zawodników z zagranicy. Ta druga opcja jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy ma się ogromne zaplecze finansowe, a i tak jest to działanie na krótką metę.

 

 

Od czego zaczyna się szkolenie młodzieży na zachodzie?

 

Proces szkolenia zawodnika, który ma w przyszłości trafić do mocnych europejskich lig, zaczyna się już od najmłodszych lat. Często zawodnicy trenują już od około piątego roku życia. Młody piłkarz, wchodząc do seniorskiego sportu ma więc za sobą już około piętnastu lat treningu. W takim czasie można wiele zdziałać, a niestety słabsze piłkarsko kraje, raczej ten czas u juniora bagatelizują.

 

Należy zaznaczyć, że nauka o przygotowaniu motorycznym, fizjologii oraz samo teoretyczne przygotowanie do grania w piłkę poszło mocno do przodu. Aktualnie programy treningowe ustala się w zależności od wieku zawodnika. Zupełnie inaczej trenują piłkarze mający pięć, osiem lat, a inaczej zawodnicy w wieku piętnastu lat. Chcąc umiejętnie dopasować program treningowy do poszczególnych grup, trzeba przede wszystkim mieć do tego kompletną wiedzę na temat teorii sportu oraz fizjologii. Często w treningach uczestniczą też specjaliści z innych branż, tacy jak fizjoterapeuci lub psycholodzy. Jest to ważne, gdyż w zawodowej piłce tak samo, jak przygotowanie atletyczne i techniczne, liczy się też samo przygotowanie psychologiczne. W słabszych klubach często widać zawodników, którzy teoretycznie mają potencjał zdecydowanie większy, niż to, co sobą prezentują Jest to między innymi pokłosie braku odpowiedniego przygotowania psychologicznego.

 

 

Co jest przyczyną, że kluby zachodnie mają tak wiele wychowanków?

 

Główną przyczyną, że z krajów zachodnich wywodzi się proporcjonalnie większa ilość zawodowych piłkarzy, jest to, że tam nad ich rozwojem już od najmłodszych lat pracują całe sztaby dobrze przygotowanych do swojej pracy trenerów oraz specjalistów z innych dziedzin. Ponadto wdrażają oni dobrze przemyślane plany treningowe nakierowane na wieloletni rozwój.

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

18 − jeden =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW