Kredyt gotówkowy – na siebie, czy na firmę? Czym się różnią?

Przychodzi moment w życiu każdego z nas, że nasze potrzeby przewyższają oszczędności, wtedy konieczne zaciągnięcie kredytu. Sytuacja taka może dotyczyć nas, jako osób fizycznych, jednak równie często potrzebujemy wsparcia w postaci kredytu jako firma. Czy oferty kredytów firmowych oraz dla osób fizycznych różnią się?

Kredyt firmowy a  prywatny

Współcześnie jesteśmy w dobrej sytuacji, ponieważ bez ruszania się z własnego domu możemy dokonać wnikliwego porównania ofert kredytowych. Skraca to znacznie czas starania się o kredyt, ponieważ dokonując analizy od razu zapoznajemy się z niezbędnymi dokumentami, które będziemy musieli przedstawić w banku. Bardzo przydatnymi narzędziami, które pozwalają nam poznać warunki proponowane przez bank, są porównywarki kredytowe. W praktyce bardzo dobrze sprawdza się: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/, który pozwala nam w bardzo krótkim czasie dokonać porównania wielu ofert z różnych banków. Narzędzie tego typu szybko i bezproblemowo pomogą nam podjąć właściwą decyzję i wybrać ten kredyt, który będzie dla nas najkorzystniejszy.

Czym różni się kredyt dla firmy, od tego dla osoby prywatnej

Dwie grupy z kredytów, o które można starać się, to te przeznczone dla firm oraz osób prywatnych. Jedną z cech odróżniających te dwa produkty jest konieczność przedstawienia całkiem innych dokumentów. Przyznanie zobowiązania dla osoby fizycznej jest także całkiem inną kategorią niż dla firmy. Kredyty dla firmy przyznawane są najczęściej na rozpoczęcie działalności albo jej rozwój – np.: wprowadzenie innowacji, rozszerzenie działalności o nowe oddział. Kredyty dla osób prywatnych natomiast mają najczęściej charakter czysto konsumpcyjny np.: zakup samochodu, sprzętu elektronicznego, czy AGD. Co ważne środki z kredytu prywatnego, nie mogą być przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej. Jako główne różnice, które pozwalają definiować  kredyt firmowy od prywatnego, możemy wymienić:

  • oznaczenia całego raty kredytu firmowego jako kosztu
  • wcześniejsza spłata zobowiązania w przypadku kredytu firmowego najczęściej jest obarczona dodatkowymi kosztami, podobnie jak w przypadku konsolidacji, czy prowadzenia rachunku kredytowego- w przypadku kredytu indywidualnego nie ma mowy o dodatkowych opłatach w przypadku wcześniejszej spłaty (konsumenci są chronieni ustawą o kredycie konsumenckim, która nie odnosi się do firm)
  • niskie oprocentowanie nie zawsze jest równoznaczne z małymi kosztami kredytu dla osób indywidualnych – dodatkowe ubezpieczenie, czy prowizja znacznie podwyższają koszty, przez co najczęściej realnie, są droższe od wyżej oprocentowanych kredytów firmowych
  • przy zaciąganiu kredytu indywidualnego, możemy liczyć na znacznie dłuższy okres kredytowania, niż w przypadku kredytu firmowego
  • jako osoba prywatna, która nie daje zabezpieczenia, możemy liczyć na dużo mniejszą kwotę kredytu, niż w przypadku kredytu dla firm

Niezastąpiony kalkulator

Podczas starania się o kredyt, bez względu na to, czy robimy to na swój własny  prywatny rachunek, czy działamy w imieniu firmy, warto skorzystać z kalkulatora kredytowego. To narzędzie internetowe dostępne jest w bardzo wielu odsłonach, np. kalkulator, który pozwoli nam znaleźć dobry kredyt na zakup  samochodu, czy kalkulator kredytu gotówkowego. Kalkulator kredytowy pozwoli nam po wprowadzeniu oczekiwanych przez nas wartości, np. marki samochodu, który chcemy nabyć, jego rocznika, kwoty, ilości rat, pokazać zestawienie ofert różnych banków dla tych samych parametrów. Na tej podstawie uzyskamy rzetelne porównanie ofert wielu banków, w jednym miejscu i to nie ruszając się z własnego domu.

Decyzje na podstawie rankingów

Kolejnymi niezwykle przydanymi narzędziami, które docenia każdy, kto stara się o kredyt są rankingi kredytów firmowych. Zestawienie tabelaryczne wraz z dołączonym opisem jasno i klarownie pokaże nam maksymalną kwotę kredytu, czy jego rodzaj. W ten sposób podjęcie właściwej decyzji będzie dużo łatwiejsze i szybsze.

Zaciągniecie zobowiązania, jakim jest kredyt zawsze, stanowi trudną decyzję bez względu na to, czy chodzi o kredyt prywatny, czy firmowy. Zawsze warto sprawdzić oferty wielu kredytodawców, żeby wybrać tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza.