Bardzo dobre warunki dla pacjentów. Nowy Zakład Opieki Długoterminowej zastąpi Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.

Wysłużony obiekt Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego przy ulicy Żeromskiego w pierwszej połowie przyszłego roku zostanie zastąpiony przez nowy, przystający do obecnych standardów i wymogów Zakład Opieki Długoterminowej, który powstaje przy ulicy Bydgoskiej.

Jego wykonawcą jest firma Mirbud S.A. To ta sama, która wcześniej przy ulicy Bydgoskiej wybudowała nowe miejskie przedszkole oraz przebudowała samą drogę dojazdową zarówno do przedszkola, jak i powstającego ZOD.

Nowoczesne Przedszkole Miejskie Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” już blisko rok wypełniona jest gwarem najmłodszych mieszkańców Świnoujścia. Jego budowa była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach którego właśnie rozpoczyna się bliźniacza inwestycja w Heringsdorfie.

Przebudowując drogę dojazdową do przedszkola jednocześnie przygotowano dobry dojazd do powstającego właśnie Zakładu Opieki Długoterminowej. Jest to dobry przykład kompleksowego podejścia do inwestycji z myślą o różnych grupach społecznych. Nowy zakład to nie tylko lepsze warunki. To także więcej miejsc dla pacjentów. Dziś czas oczekiwania na przyjęcie jest długi, a wszystkie 32 miejsca są w ciągu roku stale zajęte.

W nowym miejscu będzie 50 miejsc w ramach finansowania przez NFZ, a dodatkowo 33 będą mogły być wykorzystywane w celach komercyjnych. Ponadto, większa placówka to także dodatkowe miejsca pracy, parking dla odwiedzających i zieleń. Dochodzenie do zdrowia i opieka paliatywna nad pensjonariuszami będą efektywniejsze dzięki działowi rehabilitacji i miejscom rekreacji.
Po wprowadzeniu w życie ustawy w związku z COVID-19 podwykonawcy zmniejszyli liczbę pracowników w poszczególnych brygadach. Nie pozostało to bez wpływu na tempo prowadzonych robót.
– Kończymy już tynki i wszystkie podłoża pod posadzki – mówi Rafał Śmigielski, kierownik kontraktu z firmy Mirbud SA.- W tej chwili wykonywane są prace dekarskie na dachu płaskim. Rozpoczęliśmy również pokrycie dachów skośnych. W dalszym ciągu trwają wszystkie roboty związane z branżą elektryczną i sanitarną. Wykonywane są prace montażowe w kotłowni. Rozpoczęliśmy również roboty drogowe.

Tekst i fot. BIK UM Świnoujście