OC za nawet 201 zł to nie żart! Sprawdź, jak obniżyć cenę ubezpieczenia

Tylko 201 zł wyniosła najniższa składka ubezpieczenia OC, jaką wyliczył w czerwcu jeden z użytkowników porównywarki na mubi.pl. Czy możesz dostać polisę dla swojego samochodu w porównywalnej cenie? Zobacz, jakie czynniki mają największy wpływ na cenę OC.

Zakup OC to w teorii prosta sprawa. Uciec się od niego nie da, bo ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/) jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Zakres ochrony regulują z kolei przepisy, więc nie ma obaw, że polisa kupiona w jednym towarzystwie będzie gorsza od innej. Czy w takim razie wystarczy wybrać pierwszą z brzegu ofertę i po sprawie? Nie, zwłaszcza jeśli zależy Ci na korzystnej cenie.

Ile kosztowało ubezpieczenie OC w czerwcu 2020 roku?

Musisz bowiem wiedzieć, że wysokości składek ubezpieczenia OC potrafią się od siebie bardzo mocno różnić, a wpływ na to ma mnóstwo czynników. Co więcej, niekoniecznie są one w ten sam sposób uwzględniane przez różne towarzystwa, dlatego całkiem prawdopodobna jest sytuacja, w której ten sam kierowca zapłaci za OC dla swojego samochodu zupełnie inne kwoty w zależności od firmy, z której oferty skorzysta.

Nasuwa się więc pytanie: jak znaleźć najlepszą cenę OC dla siebie? Otworzyć strony internetowe kilkunastu ubezpieczycieli i mozolnie porównywać ich oferty ze sobą? Nic z tych rzeczy! Wystarczy skorzystać z kalkulatora OC Mubi, dzięki któremu już w 3 minuty obliczysz najniższą składkę i w czytelny sposób zestawisz ją z konkurencyjnymi propozycjami. Możesz też dodać do wyliczenia np. ubezpieczenie AC (https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/), sprawdzając, czy nie opłaci Ci się zakup pakietu.

Brzmi to wszystko bardzo zachęcająco, ale pewnie zastanawiasz się, ile tak naprawdę możesz na tym zyskać. Wiedz zatem, że choć średnia cena polisy OC w czerwcu wyniosła 846 zł, to 38-letni kierowca z Wodzisławia Śląskiego obliczył sobie składkę wynoszącą zaledwie 201 zł. Oszczędził więc na ubezpieczeniu aż 645 zł! Jak to w ogóle możliwe? W jego przypadku zadecydowała wieloletnia bezszkodowa jazda, a także samochód (BMW 316) o pojemności silnika nieprzekraczającej 2,0 l.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Nieraz bardzo drastyczne różnice w cenach OC biorą się jednak z całego szeregu czynników, które ubezpieczyciele uwzględniają przy wyliczaniu składki dla konkretnego kierowcy. Wpływ na cenę mają zarówno parametry techniczne samochodu (m.in. marka, model, pojemność silnika), jak i informacje o jego właścicielu (m.in. wiek, miejsce zamieszkania, doświadczenie na drodze).

Właśnie dlatego tak ważne jest, abyś szukając ubezpieczenia za pomocą porównywarki internetowej, podał jak najwięcej szczegółów – wówczas możesz liczyć na najlepiej dopasowane do Ciebie oferty. Przyjrzyjmy się teraz, na jakie ceny OC mogli liczyć w zeszłym miesiącu kierowcy szukający polisy na mubi.pl, biorąc pod uwagę kilka najważniejszych czynników.

Właściciele jakich samochodów zapłacili najwięcej za OC?

Pamiętasz naszego rekordzistę z Wodzisławia Śląskiego? Jako właściciel BMW 316 może on mówić o ogromnym szczęściu, bo ze składką w wysokości 201 zł zapłacił za OC ponad pięciokrotnie mniej niż średnio wydali inni kierowcy samochodów tej marki!

W czerwcu najwięcej za OC płacili właściciele BMW – 1060 zł. Średnie ceny ubezpieczenia samochodów innych marek nie przekroczyły 1000 zł, choć bardzo blisko był jeszcze Lexus, którego składka wyniosła 991 zł. Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja kierowców poruszających się autami marki Dacia, bo średnia cena ich polis to tylko 615 zł. Poniżej 700 zł uplasowały się jeszcze Suzuki (666 zł) i Kia (678 zł) – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.

Oczywiście ubezpieczyciele nie opierają się tylko i wyłącznie na marce samochodu. Równie istotne są choćby jego wiek, stan licznika i planowana liczba kilometrów, jakie zamierza przejechać ich właściciel przez najbliższy rok. Ponadto duży wpływ ma pojemność silnika – jeśli zależy Ci na tanim OC, powinieneś zdecydowanie celować w samochód, w którym nie przekracza ona 2,0 l.

Czy kierowcy z Warszawy płacą najdroższe OC?

Choć mogłoby się wydawać, że to mieszkańcy stolicy powinni wydawać na OC najwięcej, czerwcowe statystki mubi.pl wcale tego nie potwierdzają. Kierowcy z Warszawy płacili wprawdzie więcej, niż wynosi średnia dla wszystkich użytkowników porównywarki (846 zł), bo dokładnie 988 zł, ale dało im to dopiero trzecie miejsce na podium.

Jeszcze droższe okazało się bowiem ubezpieczenie OC dla mieszkańców Gdańska (1037 zł), najwięcej zapłacili zaś kierowcy z Wrocławia (1045 zł). Zdecydowanie najniższą średnią mogli się natomiast pochwalić właściciele aut z Opola, płacący tylko 783 zł.

W tym wypadku różnice biorą się z zatłoczenia ulic w danym mieście. Im większy ruch, tym większe prawdopodobieństwo stłuczki, dlatego jeśli jesteś kierowcą z małej miejscowości, Twoje szanse na uzyskanie korzystnej ceny OC rosną.

Jak wiek kierowcy wpływa na wysokość składki OC?

Zwłaszcza, jeśli do miejsca zamieszkania poza wielką metropolią dodasz jeszcze odpowiedni wiek. Ubezpieczyciele patrzą bowiem bardzo podejrzanie na młodych kierowców, uznając tych pomiędzy 18. a 25. rokiem życia za grupę podwyższonego ryzyka i naliczając im znacznie wyższe stawki OC. W czerwcu średnia cena wyniosła dla nich aż 1477 zł.

Czy niedoświadczeni kierowcy mogą ją jakoś obniżyć? Owszem, sprawdzonym sposobem jest dopisanie do polisy współwłaściciela, najlepiej oczywiście starszego i mogącego się pochwalić wieloletnią bezszkodową jazdą. Wypracowane przez niego zniżki mają wyraźny wpływ na cenę ubezpieczenia, co widać po obniżonej średniej – 1181 zł.