ZABYTKOWY KIELICH Z BRZOZDOWIC ODNALEZIONY

ZABYTKOWY KIELICH Z BRZOZDOWIC ODNALEZIONY

Zachodniopomorscy policjanci zabezpieczyli poszukiwany kielich z 1850 roku z Katedry Kamieńskiej, zaginiony w nieznanych okolicznościach po 1994 roku. Kielich ujęty był w katalogu utraconych zabytków sakralnych pow. gryfickiego, kamieńskiego i Świnoujścia kom. dr Marka Łuczaka, wydanego przez KWP w Szczecinie w 2015 roku.

Kom. dr Marek Łuczak pojechał do do Kamienia Pomorskiego, aby sprawdzić tę informację. Tam rozpoznał kielich jako jeden z utraconych zabytków kościelnych. Naczynie wykonano dla kościoła w Brzozdowicach. Posiada ono wieloboczną stopę o wysokim nachylonym cokole, a cztery wypukłe pola stopy zdobione są ornamentem o motywie winorośli. Na płaszczu czaszy znajduje się tłoczony ornament w formie medalionów z winnymi gronami. Na cokole stopy umieszczono rytą inskrypcję: „1850. Jan Kłossowski. Obywatel Brzozdowiecki – Fundator”.

Przypominamy, że zabytki są ważnym elementem historii naszego regionu, dlatego też są cenne wszelkie informacje, które pomogą w ich odnalezieniu. Policja wciąż poszukuje pozostałych zaginionych zabytków z katedry kamieńskiej oraz innych zabytków sakralnych z tego regionu,

http://www.pth.info.pl/PTH/Utracone_zabytki_kamienski.html

https://bit.ly/2Bt36JO

kom. dr Marek Łuczak