NIE ZACZEPIAJMY ANI NIE DRAŻNIJMY ZWIERZĄT!

NIE ZACZEPIAJMY ANI NIE DRAŻNIJMY ZWIERZĄT!

Wakacje to czas kiedy najmłodsi spędzają dużo czasu bawiąc się na zewnątrz. Obojętnie czy w mieście czy na terenach wiejskich, codziennie możemy mieć styczność ze zwierzętami pozostawionymi bez opieki i nadzoru właściciela.

W szczególności niebezpieczne może być spotkanie z agresywnym i rozdrażnionym psem.

Dlatego tak ważne jest, aby dzieci wyrobiły w sobie odpowiednie metody postępowania w przypadku spotkania z pozostawionym bez opieki psem. Zachodniopomorska Policja przygotowała spot profilaktyczny pokazujący jak zachować się w sytuacji kiedy jesteśmy narażeni na atak psa.

Pamiętajmy nigdy nie zaczepiajmy ani nie drażnijmy zwierząt! Ich reakcja może być nieprzewidywalna. Poniżej kilka zasad, których zastosowanie pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji:

Nie należy podchodzić do psa i go głaskać, jeżeli w pobliżu nie ma właściciela
2. Lepiej nie podchodzić do matki z młodymi
3. Nie należy zabierać psu przedmiotu, którym się bawi
4. Nie należy podchodzić do psa, który je
5. Nie powinno się karmić nieznanego psa
6. Nie należy podchodzić do psa przywiązanego, znajdującego się w klatce lub za ogrodzeniem
7. Jeśli pies jest agresywny, nie należy okazywać strachu i zdenerwowania, a także wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ zwierzę może to uznać za zagrożenie
8. Należy unikać wzroku psa, gdyż traktuje to jako wyzwanie
9. Największym błędem jest uciekanie przed psem, ponieważ budzi to w zwierzęciu instynkt łowiecki i zwiększa ryzyko pogryzienia
10. Nie należy pozostawiać psa i dziecka razem bez opieki dorosłych

Opracowany spot został stworzony we współpracy z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej w Szczecinie w ramach projektu na 2019 rok „Wakacje z wyobraźnią”. Całośc przedsięwzięcia zostala dofinansowana z rządowego programu razem Bezpiecznie im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

sierż. Konrad Szelest

WP KWP Szczecin