W czasie pandemii wielu kredytobiorców może mieć trudności z otrzymaniem kredytu gotówkowego. Związane jest to nie tyle z sytuacją gospodarczą, ale z ograniczoną polityką bankową. Banki starają się ograniczyć ryzyko kredytowe, gdyż w związku z panującą pandemią wiele osób straciło pracę i mogą mieć problem z terminowym spłacaniem zobowiązań.

Jak znaleźć okazyjne oferty kredytu gotówkowego do 50 tyś. i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Czas pandemii a branie kredytu?

Osoby, które zaplanowały swoje zobowiązania kredytowe na drugą połowę bieżącego roku, mogą mieć problem z uzyskaniem zobowiązania. Nie tylko dlatego, że zmieniło się podejście banków, ale także dlatego, że banki mogą postrzegać przyszłego kredytobiorcę jako osobę z mniejszą zdolnością kredytową niż przed pandemią. Szczególnie jest to dostrzegalne u osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą oraz u pracowników zatrudnionych na inną umowę niż umowa o prace. Jest to związane z ich niepewnym dochodem. Banki obawiają się, że na skutek zawirować związanych z pandemią, kredytobiorcy przestaną spłacać zobowiązania, szczególnie te długoterminowe, jak kredyty hipoteczne. Zanim przystąpimy z wnioskiem, warto dobrze się do przygotować do zaciągnięcia zobowiązania.

Kredyt gotówkowy w czasie pandemii a zdolność kredytowa

Szukając odpowiedniej oferty kredytowej w czasie pandemii, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na naszą zdolność kredytową, nie tylko dlatego, że jest to bardzo ważne, ale dlatego, że bank jest bardzo restrykcyjny w pozytywnym rozpatrywaniu wniosków. W skład zdolności kredytowej wchodzi wiele czynników, które w zależności od instytucji bankowych mogą się różnić, jednak co do zasady pozostają takie same. Najczęściej obejmują nasze comiesięczne wpływy na konto osobiste, wydatki, jakie ponosimy, wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód i umowa, jakie go normuje, historia kredytowa, czy ilość osób wspólnie gospodarujących. Wszystko to pozwala na dokonanie oceny banku nad oceną ryzyka. Bank chce wiedzieć, czy pożyczając nam pieniądze, istnieje duże ryzyko, że możemy nie spłacić zobowiązania w wyznaczonym terminie. Im wyższe ryzyko, że go nie spłacimy, tym większa szansa, że nie otrzymamy kredytu gotówkowego, o który wnioskujemy.

Gdzie najtaniej wziąć kredyt gotówkowy?

Wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej i oferty bankowej. To bardzo ważne, aby zanim rozpoczniemy poszukiwania oferty, przygotować się i dokładnie zdiagnozować naszą sytuację ekonomiczno-bytową. Jest to niezwykle ważne, gdyż pozwala nam ocenić nasze możliwości i dopasować do nich wysokość kredytu, comiesięczną ratę i  czas spłaty. W tym celu może pomóc nam doradca kredytowy, który dokładnie prześledzi wszystkie czynniki składające się na zdolność kredytową i powie nam, jakie mamy możliwości kredytowe. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora kredytowego, który jest narzędziem online, czyli możemy zrobić to w każdej chwili i bez względu na porę dnia. Takie kalkulator kredytowy w prosty sposób pozwoli nam na określenie raty kredytowej i czasu spłaty. Możemy dowolnie manewrować wartościami, dokładnie w taki sposób, jak nam pasuje. Jednak musimy pamiętać, że kalkulator kredytowy, nie jest to narzędzie, które podaje nam precyzyjny wynik. Nie obejmuje indywidualnych postanowień między kredytobiorcą a bankiem oraz nie bierze pod uwagę regulacji zawartych w umowie.

Kredyt gotówkowy – gdzie najtaniej znajdziemy ofertę?

Kredytobiorcy bardzo aktywnie szukają promocyjnych ofert na kredyt gotówkowy, gdzie najtaniej znajdziemy oprocentowanie i prowizję. Szukać oferty możemy na kilka sposobów. Możemy skontaktować się z bankiem i poprosić o wybranie odpowiedniej oferty. Najczęściej w tym celu udajemy się do placówki banku lub wysyłamy zapytanie internetowo, jednak musimy pamiętać, że taka procedura jest długotrwała. Innym rozwiązaniem jest kontakt z doradcą kredytowym, który przygotuje ofertę spersonalizowaną, dodatkowo podpowie, co możemy zrobić, aby poprawić naszą zdolność kredytową. Taka pomoc może okazać się niezwykle przydatna, szczególnie jeśli szukamy kredytów długotrwałych. Inną alternatywą, która staje się coraz bardziej popularna, jest poszukiwanie oferty w rankingu kredytów gotówkowych. Takie ranking nie tylko skraca czas poszukiwania, ale także zawiera najlepsze i najbardziej atrakcyjne oferty, które możemy wyszukiwać ze względu na kryteria, jakie nas interesują. Są to najczęściej kwoty, ilość i wysokość rat oraz czas spłaty. Takie ranking kredytów gotówkowych to idealne narzędzie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia kredytowego, gdyż obserwacja rankingów, pomaga w nabyciu wiedzy o mechanizmach, jakie kierują rynkiem kredytowym. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, że nie wszystkie oferty, które właśnie przedstawił nam bank, są rzeczywiście tak promocyjne i okazyjne, jak on twierdzi. Dlatego warto przez pewien czas obserwować ruchy na rankingu, aby wiedzieć, czy znajdujące się tam oferty, odpowiadają naszym oczekiwaniom.