Strona główna » Świnoujście – Jest takie miejsce… „Wolontariuszem w schronisku może zostać osoba, która ukończyła 13 lat

Świnoujście – Jest takie miejsce… „Wolontariuszem w schronisku może zostać osoba, która ukończyła 13 lat

by Świnoujście w sieci

Jest takie miejsce…

„Wolontariuszem w schronisku może zostać osoba, która ukończyła 13 lat. Dzieci są bardzo chętne do takiej pracy. Bo najpierw jest praca, porządki, dopiero później spacery i zabawa ze zwierzętami. Po 50 przepracowanych godzinach dzieci mają prawo do bezpłatnych szkoleń, które realizujemy – z weterynarzem, z behawiorystą, z trenerem zwierząt, uczą się opieki nad zwierzęciem, mowy ciała zwierząt, pierwszych tresur. Jest też duża grupa dorosłych, nie ma dnia, aby pies nie wyszedł na spacer.

Osoba, która chce np. wyprowadzić psa, wpisuje się do zeszytu, podając swój numer telefonu. To ważne, bo jeśli taka osoba z psem nie wraca, można sprawdzić co się z nią dzieje. Czasami, chcąc dobrze, ktoś spuszcza zwierzę ze smyczy i pies ucieka. Często pies wraca do schroniska szybciej niż „wyprowadzacz”. To nas cieszy, bo pokazuje, że psom jest u nas dobrze” – opowiada kierownik schroniska.

W naszym schronisku organizowane są ferie zimowe i wakacje, wtedy przyjmowane są dzieci młodsze 6 -7 letnie. Informacje o zapisach są na stronie internetowej schroniska.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt członkowie Skwierzyńskiego Towarzystwo Ochrony Zwierząt „Zwierzaki Niczyje” zajmują się interwencjami związanymi z łamaniem przepisów ustawy, szczególnie w zakresie dobrostanu zwierząt. Jednakże nie mogą tego robić pracownicy schroniska, gdyż nie są oni członkami stowarzyszenia, a pracownikami instytucji jakim jest Schronisko.

Schronisko ma obowiązek pomagać opiekunom kotów wolnożyjących w zakresie sterylizacji kotów: czyli pomoc w wyłapaniu kota, przewiezienie do weterynarza. Po zabiegu kot jest zatrzymywany na 1- 2 doby w schronisku i odwieziony do opiekuna. Ponadto każdy opiekun ma możliwość zawiezienia zwierzęcia do gabinetu weterynaryjnego, a koszt zabiegu pokrywa miasto. Warto podkreślić, że jest to ewenement w Polsce, bo mało które miasto tak pomaga w opiece nad bezdomnymi i wolnożyjącymi kotami, jak ma to miejsce w Świnoujściu.

„W 2019 roku 1100 osób odwiedziło schronisko, po to aby psa zobaczyć, wyprowadzić lub pomóc materialnie. Ważna informacja – schronisko nie zajmuje się dzikimi zwierzętami i ptactwem.

W okresie lęgowym są telefony, żeby schronisko zajęło się takimi przypadkami, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno nam podejmować takich interwencji, od tego są odrębne instytucje. Takimi zwierzętami zajmuje się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Warnowie: Warnowo 5/1 Ładzin. Ze względu na pandemię koronawirusa ograniczone zostały odwiedziny w schronisku, ale gdy tylko złagodzono obostrzenia, wolontariusze licznie i chętnie powrócili do swoich obowiązków w schronisku.

Każde zwierzę to oddzielna historia – Drops, Azor i wiele innych. Łączy je jedno, dostały pomoc, opiekę i ludzkie serce tutaj, w świnoujskim schronisku. Miały dużo szczęścia.

Joanna Ścigała
BIK UM Świnoujście

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

16 + czternaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW