Poświęcenie Pomnika Dzieci Utraconych – Cmentarz Komunalny w Świnoujściu

Mija właśnie pół roku od czasu, gdy zaczęliśmy realizować, dojrzewający w nas od ponad roku, pomysł budowy w Świnoujściu Pomnika Dzieci Utraconych. Mimo wielu obaw, postanowiliśmy, jako grupa małżeństw katolickich, podjąć się tego zadania, które jak wierzymy, zostało nam zadane.

Dzięki wielkiej otwartości i pomocy księży Proboszczów, zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy w świnoujskich parafiach cykl spotkań, aby tę ideę przedstawić i choć krótko o niej opowiedzieć. Każde spotkanie, które dane nam było przeżyć podczas niedzielnych Mszy świętych w dniach: 29 grudnia, 5 stycznia, 19 stycznia oraz 1 marca, było dla wielu z nas ogromnym przeżyciem. Podczas tych spotkań, przy okazji zbiórki ofiar do puszek, czasem w przelotnych krótkich spojrzeniach i rozmowach, widzieliśmy i czuliśmy, że to trudne doświadczenie, tragedia śmierci dziecka poczętego pod sercem matki, osobiście dotyczy bardzo wielu ludzi: często – jako rodziców, w wielu przypadkach – jako bliską rodzinę, przyjaciół…

Śmierć dziecka, niezależnie od jego wieku, zawsze jest ogromną tragedią. Jednak w przypadku dzieci zmarłych w wyniku poronienia i przedwczesnego porodu, dodatkowym problemem i traumą trwającą przez wiele lat, jest często brak możliwości pożegnania się z dzieckiem i pochowania go na cmentarzu, brak możliwości odwiedzenia jego grobu i postawienia na tym grobie znicza w dowód pamięci i modlitwy.

Każde spotkanie, każda rozmowa na drodze do budowy Pomnika Dzieci Utraconych, bardzo nas poruszały, ale pokazywały też, jak bardzo ten pomnik jest potrzebny.

Nikt z nas wówczas jeszcze nie wiedział, z jakimi trudnościami będziemy musieli się zmierzyć. Jak wiele z naszych planów, nie uda się zrealizować. Dziś, mimo wciąż trwającego trudnego czasu epidemii i wielu ograniczeń, z jakimi wszyscy w kraju musimy się zmagać, pragniemy podzielić się naszą radością ze zbliżającego się zakończenia pierwszego etapu budowy Pomnika Dzieci Utraconych. W najbliższych dniach, zakończone zostaną prace związane z ustawieniem granitowej podstawy i cokołu, stanowiących zasadnicze elementy pomnika Dzieci Utraconych. Trwają ostatnie prace wykończeniowe w zakładzie kamieniarskim. Na cokole pomnika wykonywane są napisy: jestem oraz PAMIĘCI DZIECI UTRACONYCH. Mieszkańcy Świnoujścia 2020. Ułożone zostaną również nowe granitowe pokrywy niszy grobowych, a przed pomnikiem ustawione zostaną ławki i inne elementy zagospodarowania.

Pragniemy zaprosić wszystkich mieszkańców na uroczystość poświęcenia Pomnika Dzieci Utraconych, która odbędzie się w sobotę, tj. 6 czerwca o godz. 15.00, na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Karsiborskiej w Świnoujściu. Prosimy: zabierzcie ze sobą małe znicze, które zapalimy przy pomniku na znak pamięci, wypraszając u Boga łaskę pokoju w sercach rodziców, którzy utracili swoje dzieci.
Wszystkim z serca dziękujemy za złożone ofiary i każdy, choćby najmniejszy wyraz pomocy.

W imieniu małżeństw ruchu Domowy Kościół – Danusia i Sylwek Sowała