Grupa Morska: 2 filary gospodarki umożliwią dalszy rozwój Świnoujścia

Kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa przywraca powoli normalność. Możemy myśleć o działaniach na przyszłość, nie zapominając o ekonomicznej lekcji z ostatniego czasu.

Mieliśmy dużo szczęścia i rozumu, ponieważ nasza gospodarka, oparta o 2 silne nogi zapewniła nam bezpieczeństwo finansowe. Przyszedł czas odbudowy turystyki i rozwoju sektora morskiego. Branża morska, a więc gwarant bezpieczeństwa ostatniego czasu powinien być przez nas teraz wyjątkowo mocno wspierany. Dlaczego? Ponieważ budowa 3. zbiornika LNG przyniesie kolejne, dodatkowe pieniądze do budżetu naszego miasta. Tak samo ewentualne wydobywanie gazu z naszej zatoki. Jak wynika z szacunków, które były przedmiotem Sesji Rady Miasta, do kasy miasta może wpłynąć dodatkowo od 100 do 150 milionów złotych rocznie! Zasobność złóż szacowana jest na aż 30 lat. Może to być kolejne duże i pewne źródło wpływów do budżetu. Pod warunkiem zapewnienia ochrony środowiska naturalnego, które jest podstawą rozwoju branży turystycznej. Ważne jest również to, że gospodarka morska rozbudowuje się bez udziału pieniędzy miasta. Ekonomicznie to dla nas czysty zysk i gwarancja jeszcze większego bezpieczeństwa finansowego.

W rozwoju gospodarki morskiej i dodatkowych pieniądzach widzimy szanse na zwiększenie pomocy dla mieszkańców i obniżenie kosztów życia w Świnoujściu. Dlatego zabiegaliśmy o takie programy, jak Karta Wyspiarza, czy Bon Seniora. Dynamiczny rozwój naszego miasta przyczynił się do wielu ważnych inwestycji ale spowodował również wzrost cen usług, towarów, produktów żywnościowych i nieruchomości. Dlatego chcemy dodatkowe pieniądze przeznaczać na budowę mieszkań dla młodych, obniżkę cen żywności oraz usług i zwiększenie ich dostępności poprzez system ulg i rabatów w ramach Karty Wyspiarza. Musimy zrobić wszystko, aby obniżyć koszty życia dla mieszkańców i przede wszystkim zatrzymać w mieście młodych ludzi. Na pewno pomogą nam w tym większe środki finansowe!

Ostatnie miesiące i całkowita stagnacja turystyki pokazały, że nasza gospodarka oparta o 2 silne nogi tj. turystykę i gospodarkę morską to właściwy kierunek, dzięki któremu finanse miasta są bezpieczne. Gdy turystyka zamarła, sektor morski działał bez zakłóceń. Mogliśmy m.in. obserwować przeładunek w porcie i przewóz tirów przez promy morskie. Wiele gmin i miast w Polsce czuje głęboki niepokój przez malejące wpływy do budżetu. My, dzięki branży morskiej nie mamy takiej sytuacji. Dlatego tym bardziej należy utrzymać nasze 2 filary gospodarcze.

Mamy czas i środki, aby odbudować turystykę, co jako Grupa Morska wraz z mieszkańcami zaczęliśmy czynić poprzez m.in. promocję walorów Świnoujścia. Wiemy, że to dopiero początek ciężkiej pracy, w której muszą wziąć udział absolutnie wszyscy. To też moment, aby zerwać raz na zawsze z pomysłami niektórych samorządowców odnośnie rozwijania jedynie turystyki. Zachęcamy do wspólnej pracy na rzecz rozwoju obu gałęzi naszej gospodarki!

Zarząd Stowarzyszenia Grupa Morska Cała Naprzód