UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW WYŁUDZAJĄCYCH PIENIĄDZE OD SENIORÓW

Oszuści działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy też w ramach rzekomych akcji Policji zwalczających „oszustów bankowych” znowu byli aktywni w Szczecinie.

W dalszym ciągu policjanci przypominają i szeroko omawiają metody wykorzystywane przez tych przestępców. Oszuści nie śpią. Cały czas wymyślają nowe sposoby. W minionym tygodniu kolejny mieszkaniec Szczecina został oszukany metodą „na policjanta”. Przestępcom przekazał swoje oszczędności.

Na szczęście coraz większa liczba seniorów ma świadomość w zakresie tego typu oszustw. Podobnie było z mieszkanką naszego miasta, od której sprawca podający się za funkcjonariusza Policji po uprzednim rozpytaniu o wysokość emerytury oraz oszczędności usiłował wyłudzić pieniądze.

Zamierzonego celu nie osiągnął, ponieważ seniorka zorientowała się, że to próba wyłudzenia pieniędzy. Do przekazania środków finansowych nie doszło.

Mniej szczęścia miał inny mieszkaniec Szczecina, na którego telefon komórkowy zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta z Komendy Głównej Policji i poinformował, że syn zgłaszającego jest sprawcą wypadku samochodowego i potrzebna jest kwota 15000zł do załatwienia sprawy polubownie. Senior oznajmił, że posiada mniejszą kwotę, na co rozmówca się zgodził i poinformował, że po pieniądze zgłosi się nieumundurowany policjant. Tym sposobem mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Z powyższych przykładów wyłania się obraz nieprawdopodobnej wręcz bezczelności sprawców, ich bezwzględności, ale też skuteczności. Jak widać, oszuści dostosowują się do panującej sytuacji. Cały czas modyfikują metody oszustw.

Kolejny raz przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić. Przypominamy, że policjanci w żadnym przypadku nie żądają od ludzi pieniędzy! Nigdy nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe!

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy.

ZKS KMP