Historia kobiet komponujących muzykę klasyczną jest niezwykle krótka, ale na pewno ważne w niej miejsce zajmuje Grażyna Bacewicz.

Znakomity warsztat zdobyty podczas nauki w szkołach muzycznych w Warszawie i Paryżu wykorzystywała w swej różnorodnej twórczości mieszczącej się na ogół w nurcie neoklasycznym.

Jako wykształcona i koncertująca skrzypaczka Bacewicz szczególną uwagę poświęciła muzyce na skrzypce oraz inne instrumenty smyczkowe, w tym siedem kwartetów.

I właśnie Kwartet smyczkowy nr 4 (1950) Grażyny Bacewicz zaprezentują w odsłonie kameralnej i popisowej członkinie naszej orkiestry wchodzącej w skład Karłowicz Quartet.

Podczas niedzielnego koncertu w ramach naszych spotkań online usłyszymy także utwór jednego z najwybitniejszych twórców kwartetów smyczkowych w minionym stuleciu – Dymitra Szostakowicza. Szostakowicz tworzył a bardzo trudnym, wręcz tragicznym czasie, najczarniejszych latach sowieckiego komunizmu.

Echo cierpień i tragizmu tej epoki często wybrzmiewa w jego muzyce. Jego VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110 (1960), ma wyjątkowo osobisty, wręcz autobiograficzny charakter.

Dzieło powstało w zaledwie trzy dni, a wielbiciele twórczości kompozytora bez trudu rozpoznają w utworze szereg muzycznych autocytatów z wcześniejszych kompozycji.

www.youtube.com/channel/UCQ7RqRSiL8J0A5mOLxZMTZg

www.facebook.com/FilharmoniaSZN

Transmisja filmu jest całkowicie bezpłatna.