Powrót szpitali do normalnego trybu pracy

Wojewoda zachodniopomorski zorganizował dziś wideokonferencję z udziałem dyrektora zachodniopomorskiego NFZ Piotra Brombera, konsultanta wojewódzkiego ds. chorób zakaźnych prof. Miłosza Parczewskiego oraz dyrektorów szpitali: wojewódzkich ze Szczecina – Małgorzaty Usielskiej, Koszalina – Andrzeja Kondaszewskiego, szpitala w Zdrojach – Łukasza Tyszlera, PSK1 – Konrada Jarosza oraz szpitala wojskowego z Wałcza – płk Andrzeja Bobruka.

Spotkanie dotyczyło sytuacji epidemicznej w województwie i organizacji powrotu szpitali do trybu normalnej pracy.

– Rozpoczynamy stopniowy proces transformacji systemu pracy zachodniopomorskich szpitali z fazy pandemii w kierunku stanu endemii – mówił wojewoda Tomasz Hinc – W świetle niewielkiej liczby dziennych potwierdzonych zachorowań i coraz większej dziennej liczby ozdrowieńców, możliwe jest stopniowe zmniejszanie ilości łóżek zarezerwowanych dla pacjentów z COVID-19 oraz miejsc w izolatoriach.

Pacjenci z całego województwa zachodniopomorskiego ze stwierdzoną chorobą COVID-19 będą od 1 czerwca 2020 r. leczeni w Szpitalu Wojewódzkim na ul. Arkońskiej w Szczecinie, a Szpital Wojewódzki w Koszalinie będzie uwolniony z obciążenia koronawirusem. Pacjenci z COVID-19 z chorobami psychicznymi leczeni będą w Wałczu, pacjentki rodzące z koronawirusem będą hospitalizowane w szpitalu w Zdrojach.

Prof. Miłosz Parczewski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, podkreślał, że sytuacja na Pomorzu Zachodnim z epidemicznej zmienia się na endemiczną, śmiertelność na Pomorzu Zachodnim jest jedną z najniższych w kraju, a nasi lekarze leczyli najcięższe stany chorobowe u pacjentów.

– Możemy rozpocząć powrót do pełnej działalności pozostałych szpitali, które dotąd aktywnie wspierały szpital monoprofilowy jednoimienny, przejmując pacjentów z innymi schorzeniami – dodał wojewoda Tomasz Hinc. – Doświadczenia, które były udziałem całej zachodniopomorskiej służby zdrowia, systemu ratownictwa medycznego, służb epidemiologicznych i państwowych podczas ostatnich miesięcy na pewno zaprocentują w przyszłości, jeśli, czego sobie nie życzymy, nadeszłaby kolejna fala zachorowań.

W szpitalach pozostanie obowiązek wstępnego triażu pacjentów, a powrót szpitali do normalnego trybu pracy mają koordynować dyrektor zachodniopomorskiego oddziału NFZ oraz prof. Miłosz Parczewski wspólnie z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

– Proszę też o przyjęcie moich podziękowań za Państwa ogromny wysiłek i pracę całego personelu medycznego. Gdyby nie Państwa zaangażowanie i poświęcenie, nie poradzilibyśmy sobie z koronawirusem – dodał wojewoda Tomasz Hinc.

Centrum Prasowe Wojewody